Tujina

Odstop ameriškega finančnega ministra

Washington, 30. 05. 2006 16.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Odstopil je finančni minister John Snow, na njegovo mesto pa je George Bush že imenoval Henryja Paulsona.

George Bush se zahvaljuje Johnu Snowu, v ozadju Henry Paulson
George Bush se zahvaljuje Johnu Snowu, v ozadju Henry Paulson FOTO: Reuters

V svojem sporočilu za javnost je ameriški predsednik dejal, da je Paulson človek, ki ima veliko izkušenj iz poslovnosti in zna ekonomijo razložiti s preprostimi besedami. "S Hankom deliva enako filozofijo, da lahko gospodarstvo cveti, če Američanom omogočimo varčevanje, potrošnjo in vlaganje denarja tja, kamor želijo," je dejal Bush. Johna Snowa pa je pohvalil zaradi njegovega prispevka k širokemu in krepkemu oživljanju ameriškega gospodarstva.

Henry Paulson ob imenovanju za novega ameriškega finančnega ministra. V ozadju predsednik George Bush
Henry Paulson ob imenovanju za novega ameriškega finančnega ministra. V ozadju predsednik George Bush FOTO: Reuters

Kdo je Henry Paulson?

Rojen je bil v zvezni državi Illinois, leta 1970 pa je diplomiral na Harvardski univerzi iz ekonomije. Je direktor in predsednik uprave v banki Goldman Sachs od leta 1999 in podpredsednik banke od junija 1998.

V začetku sedemdesetih let prejšnjega stoletja je v Beli hiši služboval kot član osebja in kot pomočnik za kadre v Pentagonu.

Opisujejo ga kot ljubitelja narave, saj je na visokih položajih v ustanovah, ki se ukvarjajo z zaščito narave in ekologijo.

Kdo je John Snow?

John Snow je leta 2003 na položaju nasledil preveč neodvisnega Paula O'Neilla, ki ga je Bush vljudno zaprosil, naj odstopi s položaja. Snow, ki je prišel v administracijo iz železniškega podjetja CSX, je bil veliko bolj zvest in poslušen, vendar pa ne dovolj energičen. Najpomembnejša naloga, ki jo je imel, je bilo potovanje po ZDA in predstavljanje Bushevih davčnih olajšav ter poudarjanje gospodarskih uspehov vladne politike, kot je nizka brezposelnost z visoko gospodarsko rastjo. Pri tem mu ni najbolj uspevalo in republikanci so mu pogosto očitali, da Američanov ni uspel prepričati v ameriško gospodarsko moč.

Kljub temu pa mu kot dosežek priznavajo napredek v prepričevanju Kitajske, da se je začela premikati k fleksibilnejšemu valutnemu režimu, zaradi česar ta azijski velikan svoje valute juan ne vzdržuje več tako močno umetno podcenjenega.

Nova v vrsti 'osvežitev' Busheve administracije

Snow je zadnji v vrsti visokih predstavnikov administracije, ki so morali s položajev, da se ta malce osveži z novimi ljudmi in morda pripomore k dvigu priljubljenosti ameriškega predsednika med Američani. Najprej se je poslovil šef kabineta Andrew Card, Bushev strateg Karl Rove je dobil manjši obseg dela in odgovornosti, poslovil se je tiskovni predstavnik Scott McClellan, direktor CIA Porter Goss, nekdanji šef kabineta pri podpredsedniku Dicku Cheneyju Lewis Libby pa čaka na sojenje zaradi izdaje identitete tajne agentke CIA.

Člani Busheve administracije upajo, da bo novi finančni minister Henry Paulson uspešnejši od Snowa pri prepričevanju javnosti, da je ameriška gospodarska slika zelo lepa. Paulson sicer na prvi pogled ne sodi v Bushevo administracijo, saj je svoje življenje poleg služenju milijonov dolarjev na Wall Streetu posvetil tudi varovanju okolja. Njegovo premoženje je ocenjeno na 500 milijonov dolarjev in to tudi potem, ko je 100 milijonov vrednosti delnic Goldman Sachsa prepisal na družinski sklad za varovanje in izobraževanje glede okolja.

Investicijska banka Goldman Sachs je v Washington poslala že več strokovnjakov, med njimi nekdanjega finančnega ministra pri predsedniku Billu Clintonu Roberta Rubina. Njen nekdanji predsednik Jon Corzine pa je bil zvezni senator, sedaj pa guverner New Jerseyja.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.