Ožje vodstvo Hrvaške socialno liberalne stranke (HSLS) je minuli teden odločilo zamenjati podpredsednika vlade Gorana Granića ter ministra Goranka Fižulića in Alojza Tuška. V znak nestrinjanja z odločitvijo stranke so svoj odstop ponudili ministri Jozo Radoš, Hrvoje Kraljević in Andro Vlahušić, kar je povzročilo doslej največjo krizo hrvaške vladajoče koalicije.
O nastalih razmerah naj bi jutri ponovno razpravljali predsedniki petih vladajočih strank. Ti se namreč minuli petek niso uspeli dogovoriti o izhodu iz nastale krize. Hrvaški premier in predsednik Socialdemokratske stranke (SDP) Ivica Račan, ki še vedno ni povedal, ali bo odstope ministrov sprejel ali ne, je po sestanku dejal, da je možnosti za izhod iz krize vse manj.
Račan je v soboto napovedal, da obstaja možnost, da bo od sabora zahteval glasovanje o zaupnici vladi. Temu ostro nasprotuje HSLS, saj se boji, da bi to povzročilo razcep v stranki, ker se del članov stranke ne strinja z odločitvijo ožjega vodstva o umiku podpredsednika vlade Granića in ministrov Fižulića in Tuška iz vlade.
Glasovanju o zaupnici pa nasprotujejo tudi predsednik sabora in Hrvaške kmečke stranke (HSS) Zlatko Tomčić, predsednik Liberalne stranke (LS) Zlatko Kramarić in predsednica Hrvaške ljudske stranke (HNS) Vesna Pusić. Tomičić, ki vodi tretjo največjo stranko v vladni koaliciji, je po poročanjih današnjega hrvaškega tiska dejal, da bi bila saborska razprava o zaupnici vladi velika blamaža in da bi "umazano perilo koalicije morali prati znotraj koalicije in ne pred saborom".