Tujina

Odstopil kazahstanski premier

Astana/Taškent, 28. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Kot je ob odstopu dejal Kazimšomart Tokajev, je nastopil nov čas, ki zahteva novega človeka. Predsednik države pa je že imenoval njegovega naslednika.

Kazimšomart Tokajev je prepustil mesto mlajšemu
Kazimšomart Tokajev je prepustil mesto mlajšemu FOTO: Reuters

Kazahstanski premier Kazimšomart Tokajev je danes odstopil, svoj odstop pa je pojasnil z besedami, da je "nastopil čas za novega človeka z novimi idejami" in dodal, da je to popolnoma samoumevno v državi z močno predsedniško močjo. Kazahstanski predsednik Nursultan Nazarbajev je sprejel premierov odstop. Po kazahstanski ustavi morajo skupaj s premierom odstopiti tudi vsi člani njegovega kabineta.

Predsednik Nazarbajev že imenoval novega premiera

Kazahstanski predsednik Nursultan Nazarbajev je na mesto premiera imenoval Imangalija Tasmagambetova, podpredsednika dosedanje vlade

Novi premier Imangali Tasmagambetov
Novi premier Imangali Tasmagambetov FOTO: Reuters

45-letni Tasmagambetov, ki ga je parlament nato na novem položaju že potrdil s 95 glasovi proti dvema, je ob tem dejal, da bo tudi v prihodnje izvajal politiko predsednika Nazarbajeva. Slednji pa je izrazil prepričanje, da bo novi premier vodil državo v skladu z njenimi interesi in da bo okrepil gospodarske reforme.

Po ocenah nekega kazahstanskega analitika odstop vlade dokazuje, da je položaj Tokajeva na političnem prizorišču oslabel, to pa je ogrozilo tudi Nazarbajeva. Premieru ni uspelo izpolniti glavne funkcije, to je, da bi bil nevtralna osebnost, ki bi nadzirala vlado, je še dodal omenjeni vir. Poznavalci tudi ocenjujejo, da je bil Tokajev imenovan na položaj zato, da bi ohranjal ravnotežje med interesi vplivnih skupin. Novo vlado morajo imenovati v desetih dneh.

Uspel referendum za podaljašnje predsedniškega mandata v Uzbekistanu

Uzbekistanski predsednik Islam Karimov, ki velja za samodržca, se še ni izjasnil, če bo ponovno kandidiral
Uzbekistanski predsednik Islam Karimov, ki velja za samodržca, se še ni izjasnil, če bo ponovno kandidiral FOTO: Reuters

V Uzbekistanu je v nedeljo potekal referendum o podaljšanju predsedniškega mandata s petih na sedem let. Za podaljšanje mandata se je po začasnih podatkih izreklo 91 odstotkov tistih, ki so se udeležili referenduma. Uzbekistanci so prav tako z veliko večino, 93 odstotkov, podprli oblikovanje dvodomnega parlamenta. Ameriški State Department in Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) pa sta ocenila, da v Uzbekistanu še zdaleč niso ustvarjeni pogoji za demokratične volitve.

Uzbekistanski predsednik Islam Karimov pa se še vedno ni izrekel o tem, ali se bo leta 2005 znova potegoval za predsedniški položaj. Na položaj je bil izvoljen leta 1991 in znova leta 2000, zato se teoretično za predsedniški položaj ne bi mogel znova potegovati. Uzbekistanska ustava namreč omogoča le dva mandata. 63-letni Karimov, nekdanji vodja komunistov, pa v nedeljo ni izključil možnosti, da bi pravila spremenili in da bi se še tretjič potegoval za položaj predsednika.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10