
Vodja republikanske večine v predstavniškem domu ameriškega kongresa, 58-letni Tom DeLay iz Teksasa je odstopil s položaja, potem ko ga je velika porota v Teksasu obtožila sodelovanja v zaroti z namenom kršitve zakonov o financiranju političnih strank.
DeLay, sicer eden najmogočnejših republikancev v Washingtonu, je obtožbe zanikal in trdi, da gre za politični pregon. Njegovi odvetniki se zdaj pogajajo s tožilci, da bi mu prihranili aretacijo in vklenitev pred televizijskimi kamerami.
Zaradi velikega vpliva so De Laya ga imenovali tudi "Kladivo". Grozi mu do dve leti zapora.
Tožilec Ronnie Earl iz Austina je zanikal politično motivacijo in spomnil, da je v svoji karieri zaradi politične korupcije že preganjal tudi demokrate. Pod drobnogled transakcije DeLayjevega političnega odbora v Teksasu "Teksašani za republikansko večino". Teksaški zakon prepoveduje korporacijam, da bi sredstva nakazala posameznim kandidatom na državni ravni. DeLayjev politični odbor pa naj bi denar, ki ga je dobil od korporacij, nakazoval Nacionalnemu odboru republikanske stranke v Washington, ta pa je tako opran denar potem nakazal nazaj v Teksas posameznim kandidatom.

Težki časi za republikance
Afera prihaja v že sicer slabem času za republikance. Pred dnevi je odjeknila novica o preiskavi proti vodji senatne večine Billu Fristu iz Tennesseeja zaradi suma prodaje delnic na podlagi prepovedanih notranjih informacij. Po orkanu Katrina je ameriška javnost začela dvomiti v voditeljske sposobnosti republikanskega predsednika Georgea Busha, ki se je že pred tem soočal z upadom podpore zaradi Iraka, potrošniško zaupanje je padlo na najnižjo raven v zadnjih 15 letih, še vedno pa ni končana preiskava izdaje identitete agentke CIA Valerie Plame, ki lahko poseže v sam vrh Bele hiše.