Ameriški predsednik Donald Trump je na Twitterju potrdil novico, da je državna sekretarka za domovinsko varnost Kirstjen Nielsen odstopila. Ob tem se ji je zahvalil za opravljeno delo. Kot je še sporočil, bo Nielsenovo na položaju zamenjal trenutni komisar za carino in mejno zaščito Kevin McAleenan.
V nedeljo je Nielsenova na Twitterju objavila pismo in hkrati dodala, da bo na položaju ostala še do srede. "Kljub napredku pri reformi domovinske varnosti sem ugotovila, da je pravi čas, da se umaknem. Upam, da bodo kongres in sodišča mojega naslednika podprli pri sprejetju ključnih zakonov. Ti so do zdaj ovirali naša prizadevanja, da bi zaščitili ameriške meje in prispevali k neskladju v diskurzu našega naroda," je zapisala na Twitterju ter za problematiko na meji znova obtožila kongres in sodnike in ne Trumpa.
Nielsenova je že sedemnajsta v vrsti višjih uradnikov, ki so zapustili Trumpovo administracijo. Njen položaj je bil sicer že dlje časa na majavih nogah. Novembra lani po uhajanju informacij iz Bele hiše je kazalo, da bo Nielsenova odšla že konec leta, potem ko je Trump dejal, da se je slabo izkazala.
Preteklega maja pa je New York Times poročal, da naj bi Trump Nielsenovo ponižal pred celotnih kabinetom in jo obtožil, da ji ni uspelo zmanjšati števila nedokumentiranih migrantov, ki v ZDA vstopajo prek Mehike. Kot je pisal časopis, je Nielsonova o odstopu razmišljala že takrat.
Toda na koncu se ji je na položaju uspelo obdržati nekaj več kot eno leto. Funkcijo je prevzela decembra 2017 na priporočilo svojega predhodnika, generala Johna Kellyja, ki je postal šef Trumpovega osebja. Ta je upravo zapustil pred tremi meseci.
Nielsenova je morala braniti več Trumpovih kontroverznih politik, vključno z njegovimi zahtevami po gradnji zidu na meji z Mehiko, kar je med drugim povzročilo 35-dnevno zaprtje vlade. Napovedal je tudi razglasitev izrednih razmer, da bi dobil potrebna sredstva, javnost pa so najbolj pretresle številne ločitve otrok in staršev na južni meji.
V okviru t. i. ničelne tolerance do nezakonitih priseljencev so ameriške oblasti od njihovih družin ločile več kot 2700 otrok. Nielsenova je ta ukrep branila, češ da je nujen zaradi lukenj v zakonodaji glede priseljevanja. Po hudih kritikah je Trump z izvršnim ukazom končal sporno prakso. V soboto pa je v javnosti zaokrožila informacija, da bo Trumpova administracija potrebovala kar dve leti za identifikacijo ločenih družin.
Konec marca je McAleenan dramatično posegel v javno razpravo o povečanju števila prosilcev za azil na južni meji z Mehiko, pri čemer je dejal, da je sistem dosegel "točko zloma". V petek je Nielsenova sicer spremljala Trumpa ob obisku meje v Kaliforniji. "Na naši južni meji resnično vladajo izredne razmere," je v Kaliforniji dejal Trump. "To je ogromno povečanje in to je naš sistem priseljevanja. Ne moremo vas več vzeti. Naša država je polna."
Kot navaja CBS News, ki je prvi poročal o slovesu Nielsenove, je njen odhod še ena zmaga Stephena Millerja, desničarskega svetovalca v Beli hiši, ki je dosledno usmerjal predsednika v vodenje ostre politike na področju priseljevanja. Izjemna moč Millerja se je pokazala tudi v petek, ko je Trump nepričakovano sporočil, da je umaknil svojega kandidata za novega direktorja ameriškega priseljenskega in carinskega izvrševanja (Ice). Trump je dejal, da je Ronalda Vitiella odstavil, ker želi "iti v ostrejšo smer".
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.