Moskva kot prvo večje evropsko mesto v letu 2019.
Prebivalci tihomorskega otočja Kiribati so prvi, ki so morali zamenjati koledarje, in sicer že danes ob 11. uri po srednjeevropskem času.
Sledila jim je Nova Zelandija, ki je v 2019. vstopila ob 12. uri, v njihovi prestolnici Auckland so pripravili spektakularen ognjemet, kako so odštevali si lahko pogledate v videu.
Takole pa so novo leto (ob 14. uri po našem času) pozdravili v Sydneyju.
Veličastna predstava na nebu je pričakala tudi zbrane v severnokorejskem Pjongjangu, v novo leto pa so vstopili tudi že njihovi južni sosedje. V južnokorejski prestolnici Seul pa je ob 16. uri po srednjeevropskem času ob vstopu v leto 2019 33-krat zadonel tri metre velik bronasti zvon, ki zvoni samo na silvestrovo. Število 33 sicer na Korejskem polotoku predstavlja veselje. Praznovanja v Seulu se je kljub hudemu mrazu udeležilo več deset tisoč ljudi.
Veličastno tudi na Kitajskem
Na Kitajskem so novemu letu nazdravili ob 17. uri po srednjeevropskem času, na zahodnih kontinentih pa bodo med prvimi proslavili v brazilskem Riu de Janeiru, in sicer v torek ob 3. uri po srednjeevropskem času.
Začetek novega leta je bil na Kitajskem sicer precej miren, saj so večja praznovanja ob začetku kitajskega novega leta, ki bo 5. februarja. Danes so silvestrovali predvsem mladi v večjih mestih, kot je Peking.
Uro kasneje se je leto 2019 začelo na Tajskem. V večinsko budistični državi številni romajo v tempelj Takien, kjer vstop v novo leto obeležijo s simbolnim vstajenjem, s čimer naj bi se znebili smole in uspešno začeli leto.
V novo leto so kasneje vstopili tudi v Indoneziji. V Džakarti se bo silvestrovanje še posebej vtisnilo v spomin več kot 500 parom, ki so na silvestrovo skočili v zakonski jarem. Mestne oblasti so množično poroko organizirale predvsem za revne, ki pogosto nimajo uradnih dokumentov, kot je rojstni list.
Po državi so sicer v znak spoštovanja žrtev nedavnega cunamija, ki je zahteval več kot 400 smrtnih žrtev, odpovedali ognjemete, ponekod pa celotna praznovanja.
Med zadnjimi bodo na Bakerjevem otoku, in sicer 13 ur za nami.
V Parizu bodo protestirali
Na Elizejskih poljanah v Parizu bodo tudi letos proslavili prihod novega leta z ognjemetom ter zvočno in svetlobno predstavo na temo bratstva.
Praznovanja večtisočglave množice ne bodo ustavili niti napovedani protivladni protestniki gibanja rumenih jopičev, ki na silvestrovo načrtujejo nov protest.
Big Ben bo zadonel kljub obnovi
Tudi London bo popestril prve minute novega leta s tradicionalnim ognjemetom pri atrakciji Londonsko oko. Čeprav trenutno znameniti Big Ben prenavljalo, pa bo ta opolnoči vseeno zadonel v novo leto, ko bo stolp praznoval 160. rojstni dan.
V škotski prestolnici Edinburgh pa praznovanje novega leta tradicionalno traja kar tri dni. Festival Hogmanay se je tako pričel že v nedeljo s procesijo z baklami, silvestrski ognjemet pa bo nocoj zasijal nad gradom. Prvi dan novega leta bodo praznovanje sklenili s tradicionalnim škotskim druženjem ceilidh.
V Berlinu v novo leto tudi z velikimi betonskimi bloki in drugimi varnostnimi ovirami
Na silvestrovanje so pripravljeni tudi v nemški prestolnici Berlin, kjer so v preteklih dneh postavili številne glasbene odre ter poskrbeli za varnost pri Brandenburških vratih z betonskimi bloki in drugimi ovirami. Obiskovalci bodo morali pred vstopom na prizorišče tudi čez temeljit varnostni pregled.
Varnost bodo poostrili tudi na Dunaju, kjer bo aktivnih dodatnih več sto policistov. Ognjemet bo dunajsko nebo obarval pri mestni hiši in Praterju.
V New Yorku bo množico nadzoroval dron
Eden od vrhuncev novoletnega praznovanja bo znova v ameriškem New Yorku, kjer se vsako leto zbere milijon obiskovalcev. Nadobudneži najboljša mesta za spremljanje spusta velike kristalne krogle na newyorškem trgu Times Square običajno zasedejo že popoldne po lokalnem času. Prvič so sicer kristalno kroglo spustili že leta 1907.
Newyorška policija se je sicer odločila, da bo pri zagotavljanju nadzora na silvestrovanju na Times Squaru skrbel tudi dron, ki bo s svojo kamero policistom neposredno prenašal dogajanje na tleh.
Kamera drona je del ogromnega varnostnega projekta, ki na Times Squaru zajema tudi 1225 stacionarnih kamer ter več tisoč uniformiranih policistov in policistov v civilu.
Posebne teroristične grožnje ni. Z dronom naj bi tudi preprečili, da bi ljudje v zrak spuščali svoje drone, kot se je nedavno zgodilo na londonskem letališču Gatwick, kjer je bil skoraj dva dni ohromljen promet.
Letos bodo obiskovalci zdrs znamenite kristalne krogle z zgradbe na Times Squaru po napovedih pričakali pri skoraj pomladnih temperaturah, potem ko je bilo lani na prizorišču zelo mrzlo.
Tako kot lani bodo tudi tokrat v New Yorku veljali močno poostreni varnostni ukrepi. Na tleh bodo policisti z avtomatskimi puškami, na strehah ostrostrelci, nahrbtniki, hrana in pijača pa bodo na silvestrovanju prepovedani.
Policisti so že zaplombirali vse kanalizacijske pokrove, odstranili poštne nabiralnike in posebno pozornost posvetili hotelom na Times Squaru, da se ne bi ponovil Las Vegas oktobra lani, ko je morilec streljal iz hotelske sobe na obiskovalce koncerta in pobil 58 ljudi.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.