Ministri tako opozarjajo, da sodba olajša nezakonito pridobitev evropskih pravic državljanom iz tretjih držav na podlagi porok iz preračunljivosti. Razsodba Sodišča Evropskih skupnosti v tej zadevi postavlja pod vprašaj integriteto direktive o prostem gibanju, ki velja za enega glavnih dosežkov EU, saj so države članice na pobudo Danske in ob izrecni podpori Avstrije, Velike Britanije, Irske in Nemčije Evropsko komisijo odločno pozvale, naj to direktivo pojasni ali celo spremeni.
"Napraviti je treba temeljito analizo. Komisija mora v razmeroma kratkem času, do konca letošnjega leta, pripraviti poročilo o oceni stanja, povezanega s to sodbo in z morebitnimi vprašanji, ki se porajajo državam članicam," je pojasnil notranji minister Dragutin Mate, ki je poudaril, da je stališče Slovenije do tega vprašanja "dvosmerno".
Po njegovem mnenju je nesprejemljivo omejiti prosto gibanje ljudi v EU. "S kakršnimi koli spremembami, ki bi morebiti nastale, ne moremo nikakor omejiti dosedanje gibljivosti, prostega pretoka ljudi, državljanov EU. Za Slovenijo je nesprejemljivo, če bi kdor koli razmišljal o tem," je poudaril.
"Po drugi strani pa je za nas nesprejemljivo tudi to, da bi bilo vprašanje nezakonitega vstopa v katero koli državo članico povezano s tem, da državljan tretje države zaradi nekih drugih okoliščin lahko dobi dovoljenje za stalno prebivanje v državi članici," je še pojasnil Mate.
Prelomna sodba
Zadeva Metock in drugi proti Irski se nanaša na julijsko razsodbo Sodišča Evropskih skupnosti proti irski vladi, ki je želela prepovedati bivanje na Irskem štirim moškim iz tretjih držav, poročenim z ženskami iz Velike Britanije, Nemčije in Poljske, ki živijo na Irskem, češ da pred poroko niso imeli stalnih dovoljenj za bivanje v EU.
Ministri so zaskrbljeni, da bi lahko prišlo do množičnih porok iz koristoljubja, kar naj bi se že začelo dogajati kmalu po razsodbi na Danskem. Razsodba sodišča lahko po besedah nemškega ministra zato privede tudi do tega, da bo treba spremeniti direktivo o prostem gibanju. Komisar za pravosodje, svobodo in varnost Jacques Barrot je sicer to možnost zavrnil in napovedal temeljito analizo obstoječih pravil in potreb po novih smernicah.
Nekatere druge države, med njimi Slovenija, pa so ubrale bolj uravnotežen pristop in opozorile na pomen prostega gibanja oseb v EU. Nizozemska naj bi države, ki imajo problem s porokami iz preračunljivosti, pozvala, naj se potrudijo drugače rešiti ta problem, ne pa z omejevanjem prostega gibanja.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.