
Novinarji in drugi zaposleni na BBC-ju so s 24-urno stavko začeli opolnoči. Nacionalni sindikat novinarjev (NUJ) in dva druga sindikata, ki predstavljata tehnične delavce, protestirajo proti načrtom generalnega direktorja BBC-ja Marka Thompsona, ki namerava odpustiti okoli 20 odstotkov zaposlenih, kar je 4000 delovnih mest.
Od vlade in vodstva hiše zahtevajo, razglasitev devetdesetdnevnega moratorija na zmanjševanje števila delovnih mest ter zagotovilo, da bodo odšli le tisti, ki se bodo za to odločili prostovoljno.
Vrste oddaj v živo zaradi stavke ni bilo na sporedu BBC, med drugim tudi paradnega konja, jutranje oddaje o aktualnih zadevah Danes na Radiu 4, ki so jo nadomestili s prej posnetimi programi. Na mednarodnih programih BBC News 24 in BBC World pa predvajajo le kratke vesti.

Uprava BBC je izrazila obžalovanje zaradi stavke, člani sindikata zaposlenih pa so postavili stražo okoli zgradb BBC. Odziv je bil velikanski - stavkalo naj bi skoraj 40 odstotkov zaposlenih - in stavkovni odbor je lahko ugotovil, da je stavka uspela.

“Kot predstavniki sindikata se bomo borili za ohranitev delovnih mest. Borimo pa se še za nekaj ravno tako pomembnega: ohraniti kvaliteto programov, zaradi česar je BBC upravičeno slaven po vsem svetu. Menimo, da bomo s tem zaščitili prihodnost BBC-ja,” je bil odločen generalni sekretar novinarskega sindikata Jeremy Dear.
Tokratna stavka je ena največjih v zgodovini novinarske hiše BBC, ki velja za najbolj ugledno javno radiotelevizijo. “BBC naredi za Britanijo več dobrega kot zunanje ministrstvo. Po vsem svetu ljudje poslušajo BBC, zaupajo BBC-ju,” je poudaril nekdanji laburistični politik Tony Benn. Odločitev o odpuščanju je označil za neumno, saj naj bi BBC igral pomembno vlogo tudi pri izobraževanju.