Prvi opazovalci misije Evropske unije (EU) za nadzor izvajanja mirovnega sporazuma, ki so ga predstavniki indonezijske vlade in upornikov v provinci Aceh v ponedeljek podpisali v Helsinkih, so že prispeli v omenjeno provinco na otoku Sumatra.
Misija se uradno sicer ne bo začela pred 15. septembrom, je potrdil vodja misije, sodelavec v uradu visokega predstavnika EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierja Solane Pieter Feith.
V misiji bo sodelovalo med 200 do 250 strokovnjakov, ki bodo predvsem iz Evrope, sodelovali pa bodo tudi opazovalci iz nekaterih držav članic ASEAN. Pripravljenost za to so doslej izrazili Singapur, Malezija, Tajska, Brunej in Filipini.
Misija EU in ASEAN naj bi trajala šest mesecev, lahko pa bo podaljšana, je še potrdil Feith. Načrt za vzpostavitev misije za nadzor izvajanja mirovnega sporazuma v indonezijskem Acehu so zunanji ministri EU potrdili na zasedanju 18. junija, uradno pa naj bi ministri delovanje misije potrdili na zasedanju v začetku septembra.
Podpis mirovnega sporazuma je v ponedeljek že pozdravilo britansko predsedstvo EU. Gre za zgodovinski korak, je dejal predstavnik britanskega zunanjega ministrstva Kim Howells, ki je ob tem izrazil upanje, da bo uresničitev sporazuma utrla pot trajnemu miru v provinci Aceh in pripomogla k učinkoviti obnovi območja po lanskih uničujočih tsunamijih.
Podobno je podpis sporazuma pozdravil tudi Javier Solana. Slednji je ob tem potrdil, da se bo misija EU začela 15. septembra, označil pa jo je za začetek novega obdobja v sodelovanju med EU in državami ASEAN. Prvi opazovalci, ki jih je EU odposlala v Aceh, pa naj bi po njegovih besedah pripravili vse potrebno za začetek delovanja misije v septembru.
Z mirovnim sporazumom sta sprti strani v provinci dosegli dogovor o koncu ene izmed najdlje trajajočih vojn na svetu, ki je v treh desetletjih zahtevala 15.000 smrtnih žrtev.
S podpisom sporazuma naj bi se sedaj končale vse sovražnosti na območju. Uporniki naj bi se razorožili, Indonezija pa naj bi iz pokrajine umaknila vojake, ki niso domačini na območju. Šlo naj bi tako za umik večine od 50.000 indonezijskih vojakov in pripadnikov paravojaških sil iz Aceha ter za razorožitev 5000-članske gverile pripadnikov GAM.