V Homsu na zahodu Sirije, kjer je središče upora proti predsedniku Bašarju al Asadu, so se protestniki znova zbrali na trgih in ulicah. Sprva dvajsettisočglava množica se je čez dan močno okrepila, tako da se je popoldne proti središču mesta prebijalo kar 70 tisoč protestnikov, varnostne službe pa so jih poskušale ustaviti s solzivcem, navaja agencija Reuters.
Priče trdijo, da so varnostne sile tudi napadle protestnike. Ustaviti so jih poskušale tudi z naboji, je povedala domačinka Loubna. Videla je sedem ranjenih, več deset protestnikov so aretirali, drugi pa so bežali v bližnja poslopja. "Videl sem več ljudi, ki so jih ustrelili in zato sem zbežal," pa je povedala druga priča, Danielle Moussa, aktivist opozicije, ki je s svojo skupino poskušal s prizorišča odnesti trupla protestnikov.
Varnostne sile so danes po vsej državi ubile najmanj 15 ljudi. Najmanj šest ljudi je bilo ubitih v Homsu, poroča sirski observatorij za človekove pravice v Veliki Britaniji.
Poročajo tudi o napadu na plinovod v bližini Homsa. Sirska državna televizija je odgovornost pripisala terorističnim skupinam.
Zasedeno mesto je bilo priča najhujši brutalnosti osovraženega režima, ki pri obračunavanju s protestniki ne izbira sredstev. Uporniki v Homsu trdijo, da je vojska na protestnike streljala iz avtomatskega orožja in metala granate, pojavljajo se celo poročila, da je nadnje poslala ostrostrelce.
Bodo opazovalci lahko delali?
Protestnike je, kot kaže, spodbudil prihod mednarodnih opazovalcev Arabske lige. Protestniki sicer sporočajo, da je včeraj v Homsu umrlo najmanj 33 ljudi, ko so vladne sile bombardirale dele mesta. Poročali so tudi, da so ponoči nehali z obstreljevanjem mesta in zgodaj zjutraj umaknili tanke iz mesta, preden so tja prispeli predstavniki opazovalcev Arabske lige.
Potem ko so se predstavniki opazovalcev ob prihodu v državo pritoževali, da jim oblasti v Damasku otežujejo delo, danes pripovedujejo drugačno zgodbo. "Naši sirski bratje do zdaj sodelujejo zelo dobro in brez omejitev," je dejal vodja misije, sudanski general Mustafa Dabi. Povedal je, da bo za njihov prevoz sicer poskrbela vlada, da pa bodo vseeno lahko potovali, kamor bodo sami želeli. Obiskovati nameravajo bolnišnice, zapore in pripore, sirsko stran pa o svojih poteh obvestiti dovolj pozno, da ne bo časa za prikrivanje sledi. Poleg Homsa nameravajo posamezne skupine opazovalcev potovati še v Damask, Hamo in Idlib.
Delegacija Arabske lige se je po poročanju medijev že sešla z guvernerjem province Homs Gasanom Abdelom Alom. Vodja misije pa je sporočil, da zapušča Homs in je na poti v Damask. Ostali člani ekipe bodo ostali v Homsu. Mustafa Dabi je še povedal, da so se vse strani v mestu dobro odzvale na misijo.
Opazovalci naj bi skrbeli za spoštovanje dogovora, s katerim so za zdaj le na papirju ustavili prelivanje krvi. Oblasti so se z njim zavezale, da bodo odpoklicale vojsko iz stanovanjskih predelov mest, ustavile nasilje nad civilisti in izpustile ujetnike. To se ni zgodilo, nasprotno, od začetka novembra, ko je Bašar podpisal sporazum, se nasilje le še stopnjuje. Od marca, ko se je upor začel, je bilo po trditvah Združenih narodov ubitih že 5000 ljudi.
Glavna opozicijska skupina v Siriji, Sirski nacionalni svet (SNC), opozarja, da Arabska liga sama nalogi ne bo kos, zato je že pozvala Združene narode, naj pri zagotavljanju miru v Siriji prevzamejo odločnejšo in bolj aktivno vlogo.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.