V napadu na Dumo blizu Damaska 7. aprila lani je bilo ubitih najmanj 43 ljudi. Mesto je bilo takrat pod nadzorom upornikov, obkolile pa so ga vladne sile. Ali je vladna stran tudi odgovorna za napad, OPCW ni ugotavljal, saj za to ni imel mandata. Je pa ugotovil, da obstaja "zadostna podlaga za ugotovitev, da je bila v napadu orožje uporabljena strupena kemikalija, ki je vsebovala klor". Niso pa našli dokazov, da bi uporabili živčne strupe, kot so trdili nekateri, poroča STA.
Inšpektorji OPCW so obiskali kraj napada in tam zbrali vzorce, opravili pogovore s pričami in zbrali podatke. Ugotovili so, da so dve jeklenki s strupenim plinom vrgli na stanovanjsko poslopje. Te ugotovitve potrjujejo tiste iz vmesnega poročila iz julija lani.
V času napada so zanj okrivili režim sirskega predsednika Bašarja al Asada, kar je slednji zanikal. V odgovor so ZDA, Velika Britanija in Francija izvedle letalske napade na položaje sirskega režima, povezane s kemičnim orožjem.
Uporabo klora kot orožja prepoveduje konvencija o kemičnem orožju, ki jo je Sirija ratificirala leta 2013. Prepovedana pa je tudi po mednarodnem pravu.
Po podatkih OPCW so pod njihovim nadzorom države doslej uničile 96 odstotkov kemičnega orožja, ki so ga prijavile. Organizacija je za svoja prizadevanja leta 2013 dobila Nobelovo nagrado za mir.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.