V Združenih državah Amerike (ZDA) je posebni preiskovalec Irving Picard, ki je zadolžen za primer poneverbe v primeru Bernarda Madoffa, dejal, da so številke veliko višje, kot so sprva predvidevali. Madoff, ki ga je sodišče obsodilo na 150 let zapora, je investitorje v piramidni shemi oškodoval za vrtoglavih 21 milijard dolarjev. Prve ocene so bile okoli 13 milijard dolarjev.
Oškodovanim vlagateljem je bilo do sedaj izplačanih okoli 0,5 milijarde dolarjev. Komisija, ki je pristojna za preiskavo, je odobrila izplačilo oškodovanim vlagateljem v višini 4,43 milijarde dolarjev, so zapisali v Wall Stret Journalu.
Okoli 11 tisoč od 15.974 zahtev, ki jih je obravnavala komisija, so podali investitorji, ki so vlagali v piramidno shemo kot tretja stranka. Okoli tisoč zahtev za povrnitev sredstev pa je komisija zavrnila.
Kot je znano, je sodišče v New Yorku konec septembra izreklo kazen 71-letnemu finančniku Bernardu Madoffu, ki je marca letos priznal, da je zavajal vlagatelje v eni od največjih piramidnih shem v ameriški zgodovini. Sodnik mu je izrekel najvišjo možno zaporno kazen, in sicer 150 let. Madoff se je pred izrekom sodbe opravičil oškodovancem.
Na sodišču so se pojavili opeharjeni vlagatelji, nekaj jih je stopilo pred sodnika in v zelo emocionalnih izpovedih so dejali, da si Madoff zasluži najostrejšo kazen, ker jim je uničil življenja. Piramidna shema je delovala tako, da je z denarjem novih vlagateljev izplačeval stare vlagatelje in jim dajal tudi visoke donose na vložke.
Piramida se je podrla lani, ko se je poglobila finančna kriza in je usahnil vir novih vlagateljev. Ti so se sicer pred tem skoraj tepli za priložnost, da dajo denar Madoffu, in se niso spraševali, kako mu uspeva delati tako visoke dobičke.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.