
Del Pontejeva se je danes ločeno sestala s predsednikom Republike srbske Draganom Čovićem in premierom Draganom Mikerevićem ter člani vlade Repubike srbske. "Republika srbska je bila zatočišče ubežnikov in po današnjih pogovorih pričakujem aretacije in izročitve," je poudarila Del Pontejeva. "Pričakujem rezultate. Pričakujem, da bodo oblasti Republike srbske sprejele jasne ukrepe za prijetje ubežnikov in njihovo napotitev v Haag," je še povedala Del Pontejeva in dodala, da se je vlada Republike srbske resda spremenila, da pa se sodelovanje s haaškim sodiščem ni razvilo. Kot je še povedala glavna tožilka haaškega sodišča, je premier Republike srbske Mikerević med pogovori izrazil odločenost njegove vlade, da izpolni obveznosti do haaškega sodišča.
Policija Republike srbske ni doslej prijela niti enega obtoženca haaškega sodišča. Vse osumljence na območju Republike srbske so namreč prijeli pripadniki mirovnih sil SFOR.
Haaško sodišče pa je medtem nekdanjega premiera Republike srbske Milorada Dodika pozvalo, naj priča v procesu, ki pred sodiščem poteka proti bosanskemu Srbu Radoslavu Brđaninu, in mu v nasprotnem primeru zagrozilo s sankcijami, so sporočili iz sodišča. Glede na statut haaškega sodišča Dodiku grozi največ sedem let zapora in 100.000 evrov denarne kazen, če se ne bo odzval pozivu sodišča. Dodik je predsednik Stranke neodvisnih socialdemokratov v Republiki srbski, položaj premiera pa je zasedal med letoma 1998 in 2001.
Bo Gligorov pričal proti Miloševiću?
Nekdanji makedonski predsednik Kiro Gligorov je pripravljen pričati proti nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću, če ga bo za to zaprosilo haaško mednarodno sodišče za vojne zločine.
"Če me bo haaško sodišče povabilo na pričanje proti Miloševiću, bom povedal, kar vem. Nobenega namena nimam skrivati dejstev ali krivde valiti na Miloševića za stvari, ki so niso nikoli pripetile ali stvari, za katere ne vem," je v članku za beograjski časnik Nin navedel Gligorov.