Ameriške oblasti so priznale, da so pred 60 leti v medicinskem eksperimentu s sifilisom in gonorejo namerno okužile bolnike v neki psihiatrični ustanovi v Gvatemali. Raziskovalci so v svoj projekt vključili bolnike, zaprte v eni od psihiatričnih ustanov, okužili pa so jih z bakterijo sifilisa in gonoreje brez njihove vednosti oziroma njihovega privolenja.
Velika večina okuženih je bila nato v raziskovalnem projektu spodbujana, da nalezljivi bolezni s spolnimi odnosi prenaša na druge. Vse to v 'korist' medicinske študije. Dobra tretjina vseh okuženih oseb ni bila nikoli deležna ustreznega zdravljena.
Podobnih eksperimentov je bilo veliko, prav zaradi tega, ki so ga ameriške oblasti izvajale v Gvatemali, pa sta se danes javno opravičili ameriška zunanja ministrica Hillary Clinton in ministrica za zdravje Kathleen Sebelius. Pri tem nista pozabili omeniti, da se je to zgodilo pred 64 leti, vendar sta izrazili globoko obžalovanje vsem prizadetim. Opravičilo je bilo sicer namenjeno vsem Gvatemalcem, ki živijo v ZDA, in vsem drugim priseljencem iz latinsko-ameriških držav, ki so priseljeni v ZDA.
Trpeli zaman!
Gvatemalski eksperiment, ki se je zaključil leta 1948, ni obrodil koristnih informacij, večino zbranih podatkov pa so oblasti skrile. Mnogo let pozneje jih je med svojim raziskovanjem podobne študije (Tuskegee eksperimenta) odkrila profesorica ženskih študij na kolidžu Wellesley, Susan Reverby. Reverbyjeva bo podatke iz omenjene študije po opravičilu objavila tudi na svoji spletni strani.
Eksperiment sili k primerjavi s Tuskegee eksperimentom (Alabama), v katerem so več sto Afroameričanom, ki so bili okuženi s sifilisom, zagotovili, da jih zdravijo, v resnici, pa tega niso naredili. Eksperiment je potekal med letom 1932 in vse do 1972, ko so se v medijih pojavili prvi podatki o tej študiji.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.