Na vrhovnem sodišču južnoafriške province Gauteng v Pretorii se bo z izrekom kazni v naslednjih dneh končalo sojenje 27-letnemu paraolimpijcu Oscarju Pistoriusu, ki ga je sodnica spoznala za krivega nenaklepnega uboja svojega tedanjega dekleta Reeve Steenkamp. Poznavalci ocenjujejo, da bi ga lahko doletelo deset let zapora.
A še pred izrekom kazni, so in bodo znova zaslišali nekaj prič, ki jih bosta za govornico poklicala tako obramba kot tožilstvo. Izrek kazni bo tako sledil šele čez nekaj dni. Prvi dan sklepnega dejanja v večmesečnem sojenju smo lahko slišali mnenje psihologinje, socialnega delavca in Pistoriusovega menedžerja.
Pistoriusova psihologinja: Obžalovanje je pristno
Pistoriusov zagovornik Barry Roux je kot prvo pričo pozval psihologinjo Lore Hartzenberg. Sprva mu je obljubila, da ne bo sodelovala kot priča na njegovem sojenju, a pozneje ji je dovolil, da pripravi klinično sliko njegovega duševnega zdravja, ki jo je zdaj predstavila na sodišču.
Dejala je, da ima znake depresije, da ima občutke obžalovanja in da je bil na terapijah velikokrat čustven, da je velikokrat jokal. Spoznala ga je kot nežnega človeka, ki je sicer bil včasih živčen, ni pa nikoli izgubil potrpljenja, čeprav so ga izzivali. Poudarila je, da je njegovo obžalovanje pristno. Zaključila je, da ne verjame, da si bo lahko atlet popolnoma opomogel.
Po njenem govoru je udaril tožilec Gerrie Nel, ki jo je vprašal, če ne verjame, da je tudi družina umrle strta. Potrdila je, da je najverjetneje res globoko užaloščena. Nato jo je večkrat povprašal o Pistoriusovi karieri, za katero psihologinja meni, da je končana, a vseeno misli, da še ima potencial.
Hišni pripor
Obramba je kot naslednjo pričo povabila Joela Maringo, socialnega delavca, ki je dejal, da bi bilo za Pistoriusa bolje, če bi bil v hišnem priporu in ne v pravem zaporu. Dodal je, da bi mu lahko prisodili tudi družbeno koristno delo v muzeju ali bolnišnici.
Za razliko od psihologinje je Maringo dejal, da se Pistorius hoče vrniti k atletiki, kar mu je paraolimpijec tudi povedal. Na vprašanje tožilca, za koliko časa naj Pistoriusa pošljejo v hišni pripor, je socialni delavec odgovoril, da za tri leta.
Ponižen atlet
Roux je kot pričo poklical tudi Pistoriusovega menedžerja Peeta van Zyla, ki je sicer pričal tudi med samim sojenjem. Tokrat je svojega varovanca naslikal kot ponižnega atleta, ki je vedno pomagal drugim.
Tožilec Nel je sodišče nato zaprosil, da bi za danes z zaslišanji končali, saj potrebuje čas, da prouči obsežno poročilo, ki ga je van Zyl predložil glede Pistoriusovih dobrodelnih aktivnosti.
Z zaslišanji bodo tako nadaljevali jutri zjutraj.
Kriv nenaklepnega uboja
Južnoafriška sodnica Thokozile Masipa je Pistoriusa 12. septembra spoznala za krivega nenaklepnega uboja, ko je na lansko valentinovo ubil svoje 29-letno dekle. Kot je namreč ocenila, jo je ubil po pomoti. Steenkampova je bila skozi vrata stranišča ustreljena trikrat. Sodnica je ob izreku sodbe dejala, da tožilstvo ni dokazalo namena, da jo ubije. Pistorius je bil doslej na prostosti proti plačilu varščine.
Paraolimpijski zvezdnik se je ves čas zagovarjal, da ni šlo za umor, temveč naj bi streljal v samoobrambi. Domneval je, da se je v hišo pretihotapil vlomilec, in zato poprijel za strelno orožje. Štirikrat je ustrelil skozi vrata kopalnice, kjer pa je policijo po prihodu na prizorišče zločina pričakalo truplo njegovega dekleta in ne vlomilca.
Sojenje 27-letnemu južnoafriškemu paraolimpijcu, ki je zaslovel kot tekač s protezami na poletnih olimpijskih igrah v Londonu leta 2012, se je začelo 3. marca letos. Na njem je nastopilo skoraj 40 prič. Ves čas je bilo deležno ogromne pozornosti javnosti.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.