
V več tednov trajajočem sporu glede osnutka nove iraške ustave je v noči na soboto prišlo do pomembnega napredka. Predstavniki šiitov in Kurdov so v petek končno dosegli soglasje glede osnutka ustave in ga nameravajo še ta konec tedna predložiti iraškemu parlamentu, kljub temu da so ga sunitski pogajalci zavrnili.
Če bodo šiiti in Kurdi osnutek ustave parlamentu zares posredovali brez soglasja sunitov, bo to hud udarec prizadevanjem ZDA, da iraške sunite odvrnejo od nasilnega upora. Analitiki menijo, da se bo v tem primeru po vsem Iraku začel oster boj - šiiti in Kurdi bodo prebivalce prepričevali, naj na referendumu, napovedanem za 15. oktober, glasujejo za ustavo, suniti pa bodo nanje pritiskali, naj jo zavrnejo.
V Washingtonu so sicer v noči na soboto zatrjevali, da pogajanja v Iraku še potekajo, tiskovni predstavnik iraške vlade Laith Kuba pa je zatrdil nasprotno, da so posvetovanja, ki sicer trajajo že dva meseca, brezupno obtičala na mrtvi točki. "To je konec poti," je za televizijo Al Arabija dejal Kuba in dodal, da bo o ustavi na koncu očitno odločal narod.
Suniti pozivajo k zavrnitvi osnutka ustave
Predstavniki šiitov so svoj končni predlog predstavili potem, ko je ameriški predsednik George Bush šiitskega voditelja Abdula Aziza al Hakima v telefonskem pogovoru pozval k doseganju soglasja glede osnutka ustave. V petek zvečer so predstavniki šiitov sporočili, da je bilo "soglasje" doseženo in da bodo osnutek ustave posredovali parlamentu, kar pa so suniti kasneje ostro zanikali.
Eden glavnih sunitskih pogajalcev Saleh al Mutlak je Iračane že pozval, naj na referendumu dokument zavrnejo, sicer čaka Irak "strašna in temna prihodnost". V skladu z zadnjim predlogom ustave naj bila končna odločitev glede obeh najbolj spornih vprašanj - federalne ureditve Iraka in statusa članov stranke Baas strmoglavljenega voditelja Sadama Huseina - sprejeta šele po izvolitvi novega iraškega parlamenta decembra letos.
Arabska televizija Al Džazira je medtem poročala o izjavi predsednika iraškega parlamenta Hadžima al Hasanija, da so Kurdi in šiiti potem, ko so šiiti v petek predlagali nov kompromis, "načeloma" dosegli dogovor glede osnutka ustave, suniti pa o predlogu še razpravljajo. Predsednik parlamenta je tudi dejal, da se, če soglasja do nedelje ne bo, posvetovanja glede osnutka ustave ne bodo nadaljevala, ampak bo referendum o ustavi potekal brez soglasja sunitskih delegatov.
Pogajalec iraških sunitov Fakri al Kaizi je sporočil, da so predsedniku iraškega parlamenta Hadžimu al Hasaniju posredovali svoje predloge glede osnutka nove ustave. Kot je povedal al Kaizi, so se sunitski delegati sestali z al Hasanijem in mu predstavili svoje amandmaje k osnutku, sedaj pa čakajo na odgovor. Kot je še poudaril, bodo suniti osnutek sprejeli le, če bodo vanj "vključeni amandmaji, ki so jih dodali danes."
Glede sporne federalne ureditve Iraka je al Kaizi dejal, da suniti nikakor ne nasprotujejo "decentralizaciji" iraških provinc kot tudi ne "posebnemu primeru" kurdskih območij, toda stališče šiitov glede statusa članov stranke Baas strmoglavljenega voditelja Sadama Huseina "zavračajo popolnoma".