Vsi tujci, ki za vstop v ZDA potrebujejo vizum, bodo tako morali pred vstopom v državo oddati prstne odtise in se pustiti fotografirati. Prstne odtise bo potrebno oddati tudi ob odhodu. Nov program ne velja za državljane 28 držav, ki so članice programa visa waiver oziroma, ki za krajši obisk ZDA do 90 dni ne potrebujejo vizuma; med temi je tudi Slovenija.
Ameriški minister za domovinsko varnost Tom Ridge je med obiskom mednarodnega letališča Hartsfield-Jackson v Atlanti, kjer se je srečal z nekaterimi od prvih potnikov iz Brazilije in Čila, ki so v ZDA vstopili po novem sistemu, pojasnil, da je program US-VISIT prvi v vrsti zelo pomembnih ukrepov, s katerimi želijo ZDA zagotoviti odprtost meja, obenem pa zagotoviti varnost države.
Verjetnost napake manj kot 1-odstotna

Verjetnost napake, da naprava osebo zamenja za nekoga z liste osumljenih teroristov FBI, je manj kot 1-odstotna. "Postopek je preprost za potnike, teroristi pa se mu ne bodo mogli izogniti," meni Ridge. Nekatere države pa že razmišljajo o protiukrepih, saj bo postopek enak za vse, ne glede na to iz katere države prihajajo. Jemanja odtisov bodo "oproščeni" le potniki iz 28 držav, ki za vstop v ZDA ne potrebujejo vizumov.

Na podlagi programa US-VISIT naj bi vsako leto preverili približno 24 milijonov tujcev, med katerimi jih bo nekaj tudi večkratnih obiskovalcev. Leta 2005 naj bi isti program uvedli tudi na 50 mejnih prehodih s Kanado in Mehiko.
Tiskovni predstavnik ministrstva za domovinsko varnost Bill Strassberger je zatrdil, da bodo postopki hitri in bodo po pričakovanih začetnih težavah kasneje trajali le do 15 sekund na osebo. Prstni odtisi bodo odvzeti brez črnila, prav tako pa naj se ne bi ponavljalo fotografiranje, saj bodo fotografije ostale v računalniških bazah podatkov.
Slovenci v ZDA brez vizumov
Za Slovence, ki ZDA obiščejo za čas do 90 dni, novi vernostni ukrep ne bo prinesel nič novega, saj je Slovenija med 28 državami, katere državljani ne potrebujejo vizumov za vstop v ZDA. Slovenski državljani, ki bodo v ZDA vstopali z študentskimi, delovnimi in podobnimi vizumi, pa bodo morali prav tako dopustiti, da jim vzamejo prstne odtise in jih slikajo.
Kot pojasnjujejo na ameriškem veleposlaništvu v Ljubljani pot do ameriškega vizuma za slovenske državljane, kljub novim varnostnim ukrepom ne bo nič težja. Paul Cantrel, ameriški konzul v Sloveniji, je pojasnil, da je to "le tehnična sprememba, ki bo nadzornikom omogočila, da bolje ugotovijo identiteto ljudi." Kot je še dodal Cantrel, ta ukrep ne spremeni pogojev, pod katerimi se izdajajo vizumi.
Za slovenske državljane je bolj pomembna druga zahteva ZDA, ki terja, da morajo vse države vključene v Visa Waver program v svoje potne liste po 26. oktobru vključiti biometrične podatke. Kar pomeni, da bi v slovenski potni list morali vgraditi čip, v katerem bi bili podatki o našem prstnem odtisu, obliki obraza ali kaj podobnega. Toda ta zahteva bo veljala le za tiste potne listine, ki bodo izdani po 26. oktobru 2004.
Kot je pojasnil ameriški konzul, bodo potniki s potnimi listi izdanimi pred 26. oktobrom lahko še naprej potovali v ZDA brez vizumov. Če pa bodo potni listi izdani kasneje in v njih ne bo biometričnih podatkov, bodo ti potniki potrebovali vizum.
Odločitev o tem, ali bomo konec oktobra zaradi zahteve ZDA v potni list dodali še čip z biometričnimi podatki, še ni sprejeta, padla pa naj bi kmalu.