Tujina

Ostri odzivi na rasizem

London, 18. 01. 2007 13.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Rasizem v oddaji Big Brother je sprožil proteste v Londonu in Indiji, na polemiko pa se je moral odzvati tudi Blair.

Shettyjeva in sotekmovalci se ne zavedajo, kaj je spor na televiziji sprožil med britansko in indijsko javnostjo.
Shettyjeva in sotekmovalci se ne zavedajo, kaj je spor na televiziji sprožil med britansko in indijsko javnostjo. FOTO: Reuters

Domnevno rasistične izjave tekmovalk resničnostnega šova Celebrity Big Brother v Veliki Britaniji so sprožile številne pritožbe na televizijo, ki je oddajo predvajala, na ulicah Londona in nekaterih indijskih mest pa so se zbrali podporniki napadene bollywoodske zvezdnice Shilpe Shetty in vzklikali gesla proti omenjeni oddaji, saj so se jim zdele besede žaljive.

Igralka Shilpa Shetty je prvič po prepiru s sotekmovalko Jade Goody, ki jo je ozmerjala, priznala, da se ji zdi, da se sotekmovalci nadnjo spravljajo zaradi barve njene polti in njenega izvora. Dogodek je omajal podobo Velike Britanije kot tolerantne države. Na tovrstne očitke se je moral odzvati tudi britanski premier Tony Blair, ki je poudaril, da je Velika Britanija multikulturna in večrasna ter da ljudje znajo živeti v slogi.

30.000 pritožb ogorčenih gledalcev

Na tisoče Britancev, tako kot tudi jaz sam, smo odločeni svetu sporočiti, da nočemo omajati ugleda Velike Britanije kot tolerantne dežele. britanski ministrer za finance Gordon Brown

Na številne pritožbe jeznih gladalcev se je morala odzvati tudi televizija Channel 4, ki prav tako trdi, da ni šlo za rasno nestrpnost, pač pa z kulturni in razredni spor. V izjavi so še zapisali, da protirasno motivirano vedenje nikakor ni sprejemljivo v oddaji in da tekmovalce nenehno nadzorujejo. "Če bi zaznali rasno motivirano besedno ali fizično nasilje, bi takoj ukrepali," so še zapisali. Da ni šlo za rasistični napad, trdi tudi predstavnica Jade Goody. "Ne pravim, da ni bilo očitno, da Jade ne mara Shilpe, a to ni povezano z njeno raso," je dejala.

V Indiji so je zbralo več protestnikov, ki so vzklikali gesla proti oddaji Celebrity Big Brother.
V Indiji so je zbralo več protestnikov, ki so vzklikali gesla proti oddaji Celebrity Big Brother. FOTO: Reuters

Sotekmovalke v oddaji so se sprle zaradi jušne kocke, vse skupaj pa se je začelo, ko je Goddyjeva Shettyjevi dejala, da naj gre nazaj k svojim ljudem, ne pa da se pretvarja v oddaji. Nato pa je indijsko ingralko napadla še manekenka Danielle Lloyd, ki ji je dejala, naj se pobere nazaj domov, saj niti angleško ne zna govoriti. Tri britanske zvezdnice v oddaji so še že prej spravljale na Indijko, saj so jo poimenovale psica oziroma Indijka, ena od njih ji je dejala, naj počisti školjko v kopalnici s svojimi zobmi, druga pa, da noče jesti hrane, ki jo skuha Shilpa, saj ne ve, česa vsega se je dotikala s svojimi rokami.

Zaradi trenutne situacije je eden od sponzorjev Celebrity Big Brother, Carphone Warehouse, preklical svoje sponzorstvo, saj ne želi, da se njegovo ime povezuje s trditvami o rasnih napadih. Drogerije po Veliki Britaniji pa so zaradi ostrih besed v oddaji nehale prodajati parfum Jade Goody.

O prepiru so se razpisali tudi britanski časniki. Tako je Daily Express zapisal, da je dogodek osramotil Veliko Britanijo v očeh svetovne javnosti, medtem ko je The Independent pisal, da je v državi večja verjetnost, da bodo zaprli, izključili iz šole, slabše plačali ali napadli pripadnika etnične manjšine, kar naj bi dokazovalo, da Velika Britanija le ni tako rasno strpna. Spor v oddaji Celebrity Big Brother je bil tudi v središču indijskih časopisov, ki so sicer obsodili besede tekmovalk, vendar hkrati opozorili, da tudi Indija ni najbolj strpna država. Tako še vedno obstaja hierarhija med kastami, prav tako pa so v državi močno zapostavljeni muslimani.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

victoriosus
20. 01. 2007 18.44
Rijo, glede nestrpnosti pri nas pa takole: V primeru te Indijke je res narobe, da tako ravnajo z njo, ker Angliji ni ničesar slabega naredila. Pri nas pa, žal, imigracija povzroča nemalo težav. Poznam nekaj izvrstnih ljudi z juga, ki jih zelo cenim. Je pa DEJSTVO (in ne predsodek), da so zapori polni -ićev, pred dvema tednoma na avtobusu v Lj prideta dva mulca (z juga) s prižganim čikom gor, mobitele kradejo.... kdo že?, kdo se pogosto pretepa in kdo pretepa Slovence?, kateri je najbolj pogost grafitti na Kranjski železniški postaji? (naj ti povem: SRBIJA, v cirilici, latinici, grb...) in tako dalje in tako dalje. Včasih je nestrpnost prav z njihove strani. To obsojam. In btw, ne gre za rasizem, ksenofobijo, fašizem ali ne vem kaj, ampak za dejstva. Zato, rijo, ne mešat.
sdrago@siol.net
19. 01. 2007 15.44
Tudi sam imam podobne izkušnje iz Iraka, kjer sem od leta 1981 do 1983 v meposredni bližini Baghdadske zlate džamije delal palače za Sadama Huseina. Z vsemi ljudmi smo se dobro sporazumevali tako v angleščini, kot v arabščini. Pa pride anglež montirat pohištvo v oficirska stanovanja in se začne preseravati zaradi naglasov. Ko mi je bilo dovolj, sem mu prijazno povedal, da se dobro razumem z ljudmi vseh narodnosti in da bo zanj najbolje, da se še on nauči slovenščine. Povabil sem ga v Slovenijo, da bo spoznal še naša narečja.. K sreči je prišel le na montažo opreme v teh stanovanjih, kar pomeni, da je on bolj potreboval mojo pomoč, kot jaz njegovo in se je zato pozneje tudi spustil v območje zainteresiranega razumevanja.
Rijad Proši?
19. 01. 2007 09.07
tomazbodner- mislim, da je tega tudi v Sloveniji , kar nekaj.
sdrago@siol.net
19. 01. 2007 07.38
To pa je res zelo dobra ideja tudi za večino prebivalk in prebivalcev v Sloveniji. Zakaj naj bi torej plačevali drage telefonske klice za poneumljanje ljudi, ko pa je bistveno cenejši protest zoper družbi dolgoročno škodljivo oddajo, v obliki e-sporočila, podpis peticije ali telefonski klic na vodstvo POP TV, na pristojno državo ustanovo in k varuhinji človekovih pravic..
civitasstain@gmail.com
19. 01. 2007 07.22
In tako pride vsak do svojega cilja..............
ernest83
18. 01. 2007 15.12
xes, slava ti.
xes
18. 01. 2007 15.10
Butast folk na butasti oddaji za se bolj butast folk ki tole gleda.....
limonca4
18. 01. 2007 15.06
Zelo žalostno!!!! Madonca, pa saj smo vsi iz mesa in krvi. Zato jaz sama ne vidim nobene razlike med Indijcem in Angležem. Ljudje smo suhi, debeli, rjavolasi, blond, črnolasi, temne polti, svetle polti, črnooki, ...
pumpar@volja.net
18. 01. 2007 15.00
Zaj bi take zahodnjaške bedastoče z zakonom prepovedu ala big brother,bar in te gluposti
Dejan Keuc
18. 01. 2007 14.56
Zato pa so dali tekmovalko druge barve not.. Zdaj vsi gledajo ta show in TV hiša služi mastne denarce.. Ljudje ki protestirajo se pa ne zavedajo da s tem tv hiši delajo uslugo..
andrej.rajh@ibe.si
18. 01. 2007 14.56
VB ni nikoli v vsej zgodovini veljala za strpno in tolerantno državo. Tako moraš npr. pri vpisu na fakulteto v formularju razkriti svojo polt kože, fakultete pa imajo posebne službe za študente, ki so žrtev fakultetnega ali bilo katerega ostalega nasilja. Še več na obrazcih za vpis na fakulteto posebaj piše, da je nestrpnost nedovoljena (kar je pri nas samoumevno).
tomazbodner
18. 01. 2007 14.50
Moja kolegica, doma iz Indije, je v Londonu imela podobne probleme, ceprav je njena anglescina odlicna, so jo se vedno zmerjali, ker ni imela londonskega naglasa in jo posiljali nazaj v Indijo, ces da tam nima kaj poceti...
jackoo
18. 01. 2007 14.31