Aleksander Petrov in Ruslan Boširov, ki ju britanske oblasti obtožujejo, da sta pripadnika ruske obveščevalne službe GRU, sta v intervjuju za rusko televizijo RT potrdila, da sta 2. marca prispela v London. Nato sta se naslednji dan z vlakom odpravila v Salisbury, kjer sta si nameravala ogledati tamkajšnje turistične znamenitosti, predvsem katedralo s 123 metrov visokim zvonikom, ki naj bi bila po njunih besedah svetovno znana.
Kot sta pojasnila, je bilo tisti dan vreme v Veliki Britaniji katastrofalno, snežni metež je paraliziral celoten transportni sistem. Zaprte so bile avtoceste, deloval ni niti železniški promet. V Salisburyju, kjer se je zgodil napad z novičokom, sta po njunih besedah zaradi slabih vremenskih razmer tisti dan ostala le okoli pol ure, ker je bila povsod plundra. Odločila sta se, da se vrneta v London.
4. marca pa se je vreme popravilo, sneg se je stopil, posijalo je sonce. Rusa sta se zato znova odpravita v Salisbury, da si ogledata, kar sta imela v načrtu že prejšnji dan.
Novinarki sta potrdila, da sta na posnetkih varnostnih kamer onadva. "Še vedno imava ta oblačila, ta jakna visi v moji omari. Čevlje sem kupil v Angliji," je dejal eden od njiju. A zatrdila sta, da njun obisk v Salisburyju nima nobene povezave s Skripalovima, da nista ruska obveščevalna agenta in da sta bila v Salisburyju zgolj kot turista.
'Ni hecno, da bi heteroseksualna moška imela ženski parfum?'
Novinarka ju je vprašala tudi glede navedb o tem, da naj bi novičok pretihotapila v steklenički ženskega parfuma. "Ni hecno, da bi heteroseksualna moška imela ženski parfum? Cariniki preverjajo vse, verjetno bi se spraševali, zakaj imata moška ženski parfum v svoji prtljagi. Nisva ga imela," je dejal Boširov.
Moška sta dejala, da nista obveščevalna agenta, pač pa da imata lastno podjetje. "Na kratko, gre za fitnes industrijo, vse povezano s športno industrijo, vitamini in mikroelementi," je pojasnil Petrov.
Trdita, da ju je strah stopiti na ulico
Pravita, da ju je zdaj, ko so ju britanske oblasti označile za glavna osumljenca, strah stopiti na ulico. Britanske oblasti namreč zatrjujejo, da imajo dovolj dokazov, s katerimi lahko obtožijo moška, ki sta z ruskimi dokumenti 2. marca v London prispela iz Moskve.
Dva dni kasneje – torej 4. marca – naj bi vrata ruskega vohuna Skripala in njegove hčerke poškropila s strupenim novičkom zaradi katerega sta ta skoraj umrla. Dan po napadu pa se naj bi osumljenca že vrnila v Rusijo.
Ruski predsednik Vladimir Putin je v sredo zanikal vse obtožbe Britancev in dejal, da moška nista kriminalca, temveč le navadna civilista. London je Putina obtožil prikrivanja in laži.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.