Policija sobotni strelski incident v mošeji nedaleč od norveške prestolnice Oslo obravnava kot "poskus terorističnega dejanja". Preiskava je namreč pokazala, da ima storilec ekstremistične desničarske nazore. Med drugim naj bi izražal podporo Vidkunu Quislingu, norveškemu politiku, ki je sodeloval z okupatorskimi nemškimi nacističnimi silami. Njegova stališča so bila tudi sovražna do migrantov.
Uradno je za zdaj osumljenec še vedno obtožen umora in poskusa umora. Strelec naj bi po prvih ugotovitvah deloval sam.
Domnevni napadalec bo v priporu preživel najmanj štiri tedne, od tega prva dva v popolni izolaciji. Tako je sodišče ugodilo zahtevi tožilstva, ki je zaradi preiskave zahtevalo najdaljši možen pripor štirih tednov. Tožilci so navedli tudi možnost, da bi osumljenec vplival na dokaze, priče in morebitne pomagače.
Manshaus je po besedah njegove odvetnice Unni Fries na zaslišanju za zaprtimi vrati zahteval izpustitev na prostost. "Zavrnil je obtožbe in izkoristil pravico do molka," je povedala novinarjem po zaslišanju.
Osumljenec, ki je po poročanju tujih medijev 21-letni Philip Manshaus, je v soboto vstopil v mošejo nedaleč od Osla, oborožen z več kosi orožja, in pričel streljati. V času napada so bile v mošeji Al Noor le tri osebe, eden od prisotnih vernikov je napadalca tudi obvladal. Ranjen je bil 75-letnik.
Policisti so preverjali tudi spletno aktivnost osumljenca. Navdihnila naj bi ga napada v Christchurchu in El Pasu, na svojem Instagram profilu pa je objavil tri fotografije – poleg dveh svojih tudi fotografijo desničarskega ekstremista Andersa Breivika, ki je v napadih v Oslu in na otoku Utoya julija 2011 ubil 77 ljudi, med njimi veliko otrok in najstnikov. Zaradi tega so ga leta 2012 obsodili na 21 let zapora.
Le nekaj ur po napadu v mošeji so policisti v hiši v kraju Baerum odkrili truplo mlade ženske, 17-letne napadalčeve polsestre.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.