Zgodovinsko srečanje ameriškega predsednika Donalda Trumpa in severnokorejskega voditelja Kim Džong Una bo 12. junija potekalo v petzvezdičnem hotelu Capella na singapurskem otoku Sentosa, je na Twitterju potrdila tiskovna predstavnica Bele hiše Sarah Sanders.
Podrobnosti sicer še niso znane, je pa Trump v torek sporočil, da priprave na prvo srečanje tečejo gladko. "Gradimo na odnosih, usklajujemo se in pogajamo. To bo nekaj izjemno pomembnih dni," je dejal.
Mediji so ob tej priložnosti zbrali nekaj zanimivosti o otoku Sentosa in hotelu, kjer se bo pisala zgodovina. Tu je nekaj najbolj zanimivih:
1. Temačna preteklost otoka
Sentosa je eden od 63 singapurskih otokov, njegova preteklost pa je zelo temačna – zaznamovana s piratstvom, vojno in prelivanjem krvi.
Singapur so vse do 19. stoletja naseljevali le ribiči in pirati, leta 1826 pa je postal del britanske kronske kolonije. Zaradi idealne lege na glavni pomorski poti med Indijo in Kitajsko so Britanci na njem ustanovili pristanišče in trgovsko postojanko. Sentosa je bila v tistem času poznana pod imenom Pulau Blakang Mati, katerega direkten prevod je "Island of death from behind" (Otok smrti izza hrbta), krvav sloves pa je pridobil zaradi krvi, ki je bila v času piratstva prelita na njem. Med 2. svetovno vojno so domnevno neosvojljivo trdnjavo zavzeli Japonci in jo obdržali do njenega konca leta 1945. Nadeli so mu japonsko ime Syonan, ki pomeni Luč na jugu. V naslednjih nekaj letih je med etničnim čiščenjem kitajskega prebivalstva v masakru umrlo na tisoče ljudi – moške, stare med 18 in 50 leti, so ubili tako, da so jih ustrelili ali vrgli v morje. Na otoku je bilo tudi zaporniško taborišče, v katerem je bilo približno 400 ljudi.
2. V tragični nesreči kabinske žičnice umrlo sedem ljudi
V 70 letih je singapurska vlada otok poimenovala v Sentoso. Ime po malezijsko pomeni mirnost in spokojnost in tako simbolično predstavlja primerno lokacijo za pomembne politične dogovore.
Turizem je začel cveteti, a "slaba karma" se je kljub temu nadaljevala. Leta 1983 je v tragični nesreči kabinske žičnice umrlo sedem ljudi, potem ko je panamski vlačilec na morju zapel kable žičnice in s seboj v globino 55 metrov potegnil dve kabini.
Leta 2000 je v vodnem parku Fantasy Island, na katerega so letele številne pritožbe o pomanjkljivih varnostnih ukrepov, umrla osemletna deklica. Dve leti pozneje so ga zaprli.
3. Destinacija za bogate in slavne
Danes Sentosa na 500 hektarjih nudi domove lastnikom razkošnih vil, luksuznim letoviščem, igriščem za golf in zasebnim marinam. S tematskim parkom Universal studios, novim vodnim parkom, golf igrišči, igralnicami, prestižnimi hoteli in številnimi restavracijami z Michelinovimi zvezdicami se trudi biti privlačna za bogate in slavne, na tak način pa vsako leto privabi na tisoče turistov.
Otok je s celino oz. Singapurjem povezan z žičnico, cesto, enotirno železnico in pločnikom za pešce.
4. 112 sob in vil z razgledom na deževni gozd in morje
Lastnik hotelske verige Capella je singapurska družina Kwee, ki ima v lasti tudi Pontiac Land Group. Capella hoteli že stojijo v Šanghaju, Düsseldorfu in na otoku St. Lucia, odprli pa jih bodo tudi v Ubudu, Bangkoku, Sydneyju in na Maldivih.
Hotel, ki so ga odprli leta 2009, je oblikoval priznan britanski arhitekt Norman Foster. Na njegovem mestu so v 19. stoletju stale stavbe, v katerih so živeli britanski častniki kraljeve artilerije s svojimi družinami.
Njegovih 112 sob in vil nudi razgled na bujno vegetacijo deževnega gozda in Južnokitajsko morje. Nočitev v standardni sobi stane 680 dolarjev (580 evrov) na noč, medtem ko za trosobni kolonialni dvorec lahko odštejete tudi 10.000 dolarjev (8.500 evrov) na noč.
V hotelu je na ogled okoli 900 likovnih mojstrovin, ki so delo več kot 200 umetnikov iz 15 držav, gostil je številne razstave, pomembne dogodke in priznane goste. Trato na vrtu krasi skulptura francoskega umetnika Bernarja Veneta, plesno dvorano pa razsvetljuje ročno narejen kristalni lestenec Nikolasa Weinsteina.
5. Priljubljena, a draga poročna lokacija
Hotel Capella je ena najdražjih poročnih lokacij v Singapurju. Cene se gibljejo okoli 2400 dolarjev (2000 evrov) na osebo, odvisno od vrste poročnega menija. Kljub visokim cenam pa so praznovanje v razkošnih prostorih in ples v čudoviti okrogli plesni dvorani s stekleno streho sanje številnih mladoporočencev.
Zaradi bližine deževnega gozda hotelske goste med zajtrkom na terasi večkrat obiščejo eksotični pavi, gosti pa lahko na posestvu občudujejo tudi do sto let stara drevesa.
Donald Trump se bo med napornimi pogovori s Kim Džong Unom lahko tudi sprostil s partijo golfa, saj na posestvu, seveda, stoji tudi igrišče za golf.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.