Tujina

Otoplitev med EU in ZDA?

Washington, 25. 06. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Washingtonu se je končalo prvo vrhunsko zasedanje EU in ZDA po vojni v Iraku, ki je močno načela odnose. Čeprav so udeleženci poudarili, da vrh predstavlja začetek ponovnega tesnejšega sodelovanja, že prihaja do novih sporov zaradi gensko pridelane hrane in Mednarodnega kazenskega sodišča.

S skupno novinarsko konferenco ameriškega predsednika Georgea Busha in predsedujočega EU, grškega premiera Kostasa Simitisa ter predsednika Evropske komisije Romana Prodija se je v Washingtonu končalo že tretje redno letno zasedanje EU-ZDA od začetka Bushevega mandata.

Predsednik Evropskega sveta in grški premier Kostas Simitis na srečanju z Georgem Bushem (Foto: Reuters)
Predsednik Evropskega sveta in grški premier Kostas Simitis na srečanju z Georgem Bushem (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Medtem ko so se transatlantski odnosi začeli slabšati skoraj takoj, ko je Bush prevzel oblast, pa so napetosti dosegle vrhunec ob iraški krizi, zato je bila tokratnemu vrhu, na katerem sta si obe strani prizadevali zgladiti nekatere spore, namenjena večja pozornost na obeh straneh Atlantika. Vsi trije udeleženci novinarske konference so poudarili, da so bili pogovori dobri in da so kljub nekaterim razlikam, ki ostajajo, utrdili čezatlantsko zavezništvo.

Na obzorju novi spori ZDA-EU

Kljub temu je za zadnjo zaostritev odnosov poskrbel prav udeleženec vrha, ameriški predsednik George Bush, ko je pred dnevi kritiziral evropsko prepoved uvoza hrane, ki je proizvedena s pomočjo biotehnologije, ter EU očital, da na takšen način le še povečuje lakoto po svetu. Bruselj je na Busheve obtožbe odgovoril z navedbo dejstev, da Unija kot največji donator na svetu, ne potrebuje ameriških "lekcij", ter da obenem nerazvitim namenja sedem krat več pomoči kot ZDA.

ZDA in EU poleg trgovinskih sporov seveda najbolj obremenjuje vprašanje Mednarodnega kazenskega sodišča. Ameriški zahtevi, da imajo državljani ZDA pred njim imuniteto, Unija načeloma nasprotuje, spor pa se je dodatno zaostril, ko sta ena in druga stran začeli pritiskati na tretje države. Na dnevnem redu srečanja v Washingtonu naj bi bile tudi razmere na Bližnjem vzhodu. Ob zadnjih poskusih mirovnega posredovanja skuša Washington prepričati Bruselj, naj tudi politično krilo palestinske skrajne skupine Hamas obravnava kot teroristično skupino.

ZDA in EU so želele na tokratnem vrhu pokazati, da kljub različnim stališčem lahko konstruktivno sodelujejo. Zato so podpisali sporazum o medsebojnem izročanju oseb, osumljenih terorističnih dejanj. O tem so se pogajali leto dni, dokler ni Washington pristal na zahtevo Bruslja, da morebitnega izročenega osumljenca v ZDA ne bodo usmrtili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10