Namestnik ruskega premierja Sergej Ivanov se je danes ob robu mednarodne varnostne konference v Münchnu pozitivno odzval na sobotni poziv ameriškega podpredsednika Joeja Bidna k novemu začetku v odnosih med Washingtonom in Moskvo.
Biden in Ivanov sta se nato v Münchnu tudi srečala. To srečanje je bil sestanek na najvišji ravni med ZDA in Rusijo, odkar je posle v Washingtonu 20. januarja prevzela administracija Baracka Obame.
"Zelo pozitivno," je Ivanov danes komentiral Bidnov sobotni govor, v katerem je ameriški podpredsednik obljubil nov ton v ameriški zunanji politiki, dejal pa je tudi, da si želijo ZDA v odnosih z Rusijo obrniti nov list. "Nova ameriška administracija pošilja zelo močan signal, ki ga slišimo, za obnovo dialoga med ZDA in Rusijo," pa je Ivanov povedal po današnjem srečanju z Bidnom. "Obstaja optimizem, previden optimizem," je dodal.
Odnosi med državama so se v času administracije ameriškega predsednika Georgea Busha zaostrili in dosegli najnižjo raven po koncu hladne vojne, med drugim zaradi ameriških načrtov o postavitvi delov protiraketnega ščita na Češkem in Poljskem. Biden je v zvezi s tem v soboto dejal, da bodo ZDA tudi pod predsedovanjem Obame nadaljevale ta projekt, a le "če se bo izkazalo, da tehnologija deluje, in če bodo stroški učinkoviti".
Karzaj za spravo s talibani
Afganistanski predsednik Hamid Karzaj pa se je na varnostni konferenci v Münchnu zavzel za spravo s talibani in pozval mednarodne sile v Afganistanu k okrepitvi prizadevanj za zmanjšanje civilnih žrtev. "Vse talibane, ki niso del Al Kaide ali drugih terorističnih mrež, ki se želijo vrniti v domovino, ki želijo živeti v skladu z afganistansko ustavo in ki želijo živeti normalno življenje v miru, bomo povabili, naj se vrnejo v Afganistan," je dejal afganistanski predsednik.
Ob tem je pozval mednarodno skupnost, naj ga v teh prizadevanjih enotno podpre. Afganistanski predsednik je tudi znova pozval mednarodne sile v Afganistanu (Isaf), naj v svojem boju proti talibanom storijo še več, da bi zmanjšali število civilnih žrtev. "Afganistanci menijo, da so med seboj partnerji in partnerji se ne smejo spopadati," je dejal.
Ameriški svetovalec za nacionalno varnost James Jones je na konferenci priznal, da je boj proti talibanom velik izziv za sile Isaf, ki delujejo pod okriljem zveze Nato, vendar pa si zavezništvo po njegovem mnenju ne sme privoščiti neuspeha.
Karzaj je v Münchnu tudi ostro zavrnil očitke, da je Afganistan dežela mamil. Kot je poudaril, se take države okoriščajo od mamil, pridelanih znotraj njihovih meja, Afganistan pa ne. Na očitke o cvetoči korupciji v Afganistanu pa je Karzaj priznal, da je korupcija v njegovi državi res problem, dodal pa, da so oblasti v boju proti njej vse bolj učinkovite. Bi pa k zmanjšanju korupcije po njegovem mnenju prispevala tudi hitrejša in zanesljivejša dobava mednarodne pomoči Afganistancem.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.