
Kot je pred parlamentom v Rimu pojasnil italijanski notranji minister Giuseppe Pisanu, ni "nič nenavadnega", če bo OVSE 9. aprila nadzoroval parlamentarne volitve v Italiji. "OVSE ima pristojnosti za opazovanje volitev, gre vendar za zaščito človekovih pravic," je poudaril minister.
OVSE je doslej običajno volitve opazoval predvsem v državah v tranziciji, kjer se demokratičnim standardom izvedbe volitev šele prilagajajo. Novembra lani je organizacija sicer prvič opazovala tudi predsedniške volitve v ZDA, ki veljajo za "zibelko" demokracije, pod lupo pa so se znašle tudi volitve v Španiji, Veliki Britaniji in Franciji.
Italija se je v "nemilosti" OVSE znašla zaradi novega zakona o medijih, ki je požel številne kritike s strani borcev za zaščito človekovih pravic. Gre za zakon, ki naj bi preprečeval konflikt interesov med predstavniki oblasti in nosilci funkcij oziroma lastništvom v medijih, dejansko pa naj bi zakon onemogočal kakršnekoli obtožbe na račun konflikta interesov.

Tako tudi premiera Silvia Berlusconija ni mogoče več obtoževati konflikta interesov, četudi je lastnik največjega medijskega koncerna v Italiji, Mediaseta, ki nadzira tri največje televizijske postaje v državi.
Pisanu je v parlamentu sicer še napovedal, da bodo volivci na tokratnih parlamentarnih volitvah prvič lahko volili tudi elektronsko. Na približno 20 odstotkih volišč bodo tako volivci lahko volili preko interneta, torej od doma.