Čeprav ni na uradnem programu zasedanja, je bila prvi dan ministrskega zasedanja Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) v Sofiji največ pozornosti deležna povolilna kriza v Ukrajini. Trojka OVSE, v kateri je tudi vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel, je v Kijev znova napotila generalnega sekretarja organizacije Jana Kubiša, poleg tega pa se v Sofiji skušajo dogovoriti o okrepitvi opazovalne misije organizacije za ponovljeni drugi krog ukrajinskih predsedniških volitev.
Trojka OVSE je imela srečanje z namestnikom vodje ukrajinske opozicije Borisom Tarasjukom, Rupel pa se je o razmerah v Ukrajini pogovarjal tudi z ukrajinskim zunanjim ministrom Kostjantinom Griščenkom, ki je prav tako že odpotoval v Kijev na novo okroglo mizo o rešitvi povolilne krize v Ukrajini.
Rupel upa na uspešno ponovitev volitev
Vodja slovenske diplomacije je po pogovoru z Griščenkom po lastnih besedah opogumljen, da se bo proces v Ukrajini pozitivno razvil, tako da bi bil ponovljeni drugi krog predsedniških volitev uspešno izveden 26. decembra. Na novinarski konferenci ob robu ministrskega zasedanja OVSE je Rupel izrazil upanje, da bo organizacija na volitve poslala čimveč opazovalcev.
V bolgarski prestolnici potekajo tudi usklajevanja o morebitni omembi Ukrajine v sklepni deklaraciji ministrskega srečanja. Soglasja o tem sicer še ni, tako kot tudi še ni dokončno jasno, ali bo sprejeta tudi sama deklaracija. Če namreč ne bo soglasja o njeni vsebini, se bo srečanje sklenilo z izjavo predsedujočega, kar ne bi bilo prvič.
Ena od težav, s katerimi se države srečujejo pri oblikovanju sklepne deklaracije, je želja nekaterih, da bi vanjo vključili tudi t.i. zaveze iz Istanbula o omejevanju vojaške navzočnosti na določenih območjih, s tem pa se ne strinja predvsem Rusija, ki ima še vedno svoje sile v Gruziji in Moldaviji.
Bo znan generalni sekretar OVSE?
Na srečanju v Sofiji, kot kaže, še ne bo dogovora o tem, kdo bo novi generalni sekretar organizacije. Kot je povedal Rupel, je sedanji generalni sekretar Kubiš na položaju pripravljen ostati še nekaj mesecev, tako da vprašanje ni več tako pereče. Izrazil pa je obžalovanje, ker napredek pri dogovarjanju o financiranju organizacije, predvsem lestvici prispevkov, "ni tak, kot bi si želeli".
Na zahteve predvsem vzhodnih držav z Rusijo na čelu po reformi OVSE pa bo organizacija skušala odgovoriti z oblikovanjem skupine modrecev, ki bo pripravila izhodišča za reforme. Kot je potrdil Rupel, so v ponedeljek dosegli soglasje o oblikovanju te skupine, ki naj bi štela do sedem uglednih osebnosti.
Rusija in druge članice Skupnosti neodvisnih držav organizaciji očitajo neuravnoteženost in želijo okrepitev njene vloge na varnostnem področju ter okrepljeno sodelovanje v boju proti terorizmu in v gospodarstvu. Po njihovem mnenju se OVSE zdaj preveč osredotoča na vprašanje človekovih pravic in to predvsem na območju vzhodne Evrope.
Na te zahteve se je Rupel odzval tudi v svojem govoru na plenarnem zasedanju ministrov OVSE. Po njegovem mnenju bi bilo potrebno za povrnitev zaupanja v organizacijo zagotoviti uravnotežen pristop do vseh dimenzij delovanja organizacije, tako da bi vse tri okrepili.
Rupel je podprl skorajšnje imenovanje treh posebnih predstavnikov predsedujočega OVSE, in sicer za boj proti antisemitizmu, boj proti nestrpnosti do muslimanov in boj proti ksenofobiji. Poudaril je, da bo za njihovo financiranje poskrbela organizacija, ne pa predsedujoča država, torej Slovenija.
Rupel: Med prioritetami bo Zahodni Balkan
Vodja slovenske diplomacije je še potrdil, da bo med prioritetami slovenskega predsedovanja OVSE prihodnje leto zagotovo območje Zahodnega Balkana, že zato, ker je Sloveniji geografsko blizu. Napovedal je intenzivna posvetovanja o razmerah na območju, posebej o vprašanju prihodnjega statusa Kosova. Po Ruplovih besedah bodo sprejemljive vse rešitve, do katerih bo prišlo z dogovorom, priznal pa je, da bo Kosovo "trd oreh".
Vprašanje Kosova je bila tudi ena od glavnih tem Ruplovih dvostranskih srečanj s kolegoma iz SČG in Črne gore, Vukom Draškovićem in Miodragom Vlahovićem, pa tudi z vodjo misije ZN na Kosovu Soerenom Jessen-Petersenom.
Minister je imel tudi dvostranske pogovore s kolegoma iz Belorusije Sergejem Martinovom in Moldavije Andrejem Stratanom. Slednji mu je predstavil razmere v Pridnestrski republiki, Rupel pa je napovedal obisk v Moldaviji v prvih mesecih predsedovanja OVSE.
Na srečanju z direktorjem Urada OVSE za demokratične ustanove in človekove pravice (ODIHR) Christianom Strohalom pa sta govorila o krepitvi sodelovanja med predsedujočim OVSE in ODIHR in nekaterih projektih, ki naj bi jih izvedli v času slovenskega predsedovanja.