Lord David Owen je danes na pričanju dejal, da bi lahko Slobodan Milošević že leta 1993 bosanske Srbe prisilil v sprejetje mirovnega načrta za BiH. "Menim, da je imel Milošević leta 1993 dovolj moči, da bi uveljavil mirovni načrt. Bil je na čelu vlade, ki bi bosanskim Srbom lahko preprečila bombardiranje Sarajeva in ki bi lahko ustavila etnično čiščenje," je zatrdil Owen. Izrazil je prepričanje, da bi se lahko vojna v BiH končala že leta 1993 in ne šele leta 1995. Owen je tudi dejal, da je bolj vprašljivo, ali je po letu 1993 Milošević res še nadzoroval voditelje bosanskih Srbov. Omenjena izjava bi sicer lahko okrepila Miloševićeve trditve, da ni imel nobenega vpliva na vodstvo bosanskih Srbov v času pokola v Srebrenici julija 1995.
Nekdanji britanski zunanji minister je potrdil, da je Milošević vedel, da v BiH delujejo vojaške enote iz Srbije, vendar je to vselej odločno zanikal. Miloševića je opisal kot pragmatika, ki je vedel, da svet ne bo dopustil delitve BiH, da bo Republika srbska ostala v BiH, bo pa s Srbijo tesno povezana. Po drugi strani pa je hrvaški predsednik Franjo Tuđman javno govoril, da je treba precejšen del BiH priključiti k Hrvaški in da BiH ne more obstajati kot neodvisna država, je povedal Owen.
Milošević: Nisem slepil nikogar
Milošević je v navzkrižnem zaslišanju skušal dokazati, da ni slepil ne Lorda Owna ne drugih mirovnih posrednikov in pri tem dodal, da ni bilo mogoče vršiti še večjega pritiska na bosanske Srbe, naj sprejmejo mirovni načrt za BiH. Dejal je, da četudi bi uporabil vojaško silo, to ne bi vplivalo na političnega in vojaškega voditelja bosanskih Srbov, Radovana Karadžića in Ratka Mladića.
Po Miloševićevih besedah je Beograd upošteval sankcije, ki jih je sprejela mednarodna skupnost, in je bosanskim Srbom namenjal zgolj humanitarno pomoč. "Njihovega preživetja nismo mogli ogroziti," je dejal Milošević. Kot je še zatrdil, mu pripisujejo krivdo, ker ni nečesa vsilil sosednji državi.