Tujina

Oživljen bog v evropski ustavi

Altötting, 11. 09. 2006 16.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Nemški konservativni politiki upajo, da bodo francoske volitve omogočile razpravo o krščanskih vrednotah.

Francoski predsednik Jacques Chirac in nemška kanclerka Angela Merkel na srečanju v Helsinkih: Prvi je poskrbel, da je evropska ustava zaradi razhajanj o omembi boga propadla, druga se ogreva za omembo krščanskih korenin.
Francoski predsednik Jacques Chirac in nemška kanclerka Angela Merkel na srečanju v Helsinkih: Prvi je poskrbel, da je evropska ustava zaradi razhajanj o omembi boga propadla, druga se ogreva za omembo krščanskih korenin. FOTO: Reuters

Predsednik bavarske deželne vlade Edmund Stoiber je ob obisku papeža Benedikta dejal, da želi Nemčija, ki bo predsedovala Evropski uniji v prvi polovici 2007, oživiti projekt evropske ustave. Razprava o njej je bila prekinjena zaradi odklonilnega mnenja večine na referendumih v Franciji in na Nizozemskem.

"Skušal bo narediti vse," je povedal za bavarsko javno televizijo. "Trdno sem prepričan, da bi bilo treba znova poskusiti skupaj s Francijo," je dodal ob omembi skupnih krščanskih vrednot v evropski ustavi. "Francoski predsednik Chirac je bil tisti, ki jo je blokiral, vendar obstaja upanje, da se bo francosko stališče spremenilo."

Stoiber je prepričan, da ima za razliko od Chiraca drugačno mnenje francoski notranji minister Nicolas Sarkozy, ki naj bi imel dobre možnosti, da po volitvah prihodnje leto zamenja sedanjega francoskega predsednika.

Sarkozy, ki je francosko politiko uradnega sekularizma označil za preveč togo, je zaradi nujno potrebne reforme bruseljskih ustanov minuli teden predlagal oživitev razprave o nekaterih delih evropske ustave. Francoski notranji minister sicer ni izrecno omenil vprašanja evropske krščanske kulturne dediščine, je pa zavrnil možnost vključitve Turčije v Evropsko unijo.

To mnenje pa je skladno razmišljanjem nemške Krščansko-socialne unije (CSU), ki jo vodi bavarski ministrski predsednik Stoiber. Nekoliko bolj diplomatsko stališče ima sicer nemška Krščansko-demokratska unija (CDU), čeprav polnopravnemu članstvu Turčije v EU prav tako ni naklonjena.

Nemška kanclerka Angela Merkel (CDU), hči protestantskega pastorja, je po srečanju s papežem, ki je po rodu z Bavarske, dejala, da je naklonjena omembi boga v skupni evropski ustavi.

Papež Benedikt med mašo v bavarskem romarskem središču Altöttingu: Vatikan se zavzema za uravnoteženost med sekularizirano politiko in omembo krščanstva v skupni evropski ustavi
Papež Benedikt med mašo v bavarskem romarskem središču Altöttingu: Vatikan se zavzema za uravnoteženost med sekularizirano politiko in omembo krščanstva v skupni evropski ustavi FOTO: Reuters

"Potrebujemo evropsko identiteto, ob tem pa želim jasno povedati, da bi bila omemba krščanstva in boga po našem mnenju eno temeljih načel ustave," je povedala po srečanju s papežem Benediktom.

Stoiber se z Merklovo strinja in pričakuje, da bodo nemško stališče o vključitvi besedila o krščanskih koreninah evropske civilizacije, zaradi katerega se je pred dvema letoma vnela vročična razprava, podprle tudi druge države, članice EU. Bavarski ministrski predsednik ob tem pričakuje podporo Poljske in Španije.

Vatikan se je zavzemal, da bi omembo boga vključili v ustavo EU, saj je v tem videl ključno moralno vrednoto v sekularizirani Evropi, ki se sooča z izzivi islama.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.