Ameriški mediji poročajo, da so se danes v New Yorku sestali tožilci in odvetniki nekdanjega prvega moža Mednarodnega sklada (IMF) Dominiqua Strauss-Kahna ter se pogovarjali o spolnem napadu na sobarico v newyorškem hotelu. Tožilci so po odmevni aretaciji in prav tako odmevni odpravi hišnega pripora Strauss-Kahnu poskušali ohraniti nekaj verodostojnosti in prepričati odvetnike, da sprejmejo vsaj neko priznanje krivde, čeprav le za kakšen prekršek. A danes niso dosegli nobenega dogovora. Kot so sporočili s tožilstva, bodo vseeno nadaljevali s preiskovanjem primera.
Strauss-Kahna so aretirali 14. maja, ko naj bi spolno napadel sobarico v hotelu Sofitel na Manhattnu. Tožilci pod vodstvom Cyrusa Vancea mlajšega so uvodoma izjavljali, da imajo v rokah trden primer in Strauss-Kahn je bil po nekaj dneh zapora izpuščen v hišni pripor šele pod strogimi in dragimi pogoji. Pretekli petek pa se je vse podrlo in sodišče je hišni pripor odpravilo, Strauss-Kahn bo dobil nazaj denar za varščino, potnega lista pa mu še niso vrnili.
Zdaj je spolni napad težko dokazati
Tožilci so priznali, da je preiskava odkrila protislovja in neskladja v izjavah 32-letne priseljenke iz Gvineje o njeni preteklosti ter o dejanjih nemudoma po domnevnem napadu. Med drugim naj bi v prošnji za azil lagala o posilstvu v Gvineji, po domnevnem napadu v Sofitelu pa je govorila o tem s svojim prijateljem, ki sedi v zaporu. Preiskava je sicer odkrila, da je prišlo do spolnega stika med sobarico in Strauss-Kahnom, vendar bo sedaj težje dokazati spolni napad.
Strauss-Kahnovi odvetniki so tožilcem povedali, da je bil spolni odnos soglasen, sobarica pa naj bi bila pozneje jezna, ker ji francoski politik ni hotel plačati za uslugo. To je v člankih od 2. do 4. julija objavljal lokalni časnik New York Post. Med drugim je omenjena kot "cipa" in prostitutka, ki je redno opravljala tovrstne storitve za bogate goste dragega hotela, s čimer je menda nadaljevala tudi v času, ko je bila pod policijsko zaščito.
Sobarica toži New York Post
Vse to je New York Post objavil na podlagi virov blizu preiskovalcev obrambe, ki so od začetka iskali umazane podrobnosti iz življenja domnevne žrtve za uničenje njene verodostojnosti. Policijski oziroma tožilski viri za zdaj pravijo, da ni nobenih dokazov o prostituciji, kar so tudi sami preiskovali.
Odvetnik sobarice Kenneth Thompson je vložil tožbo proti časopisu in petim novinarjem na sodišču v Bronxu. Tožba pravi, da so sobarico zlonamerno, napačno in lahkomiselno ob popolnem zanemarjanju resnice opisovali kot cipo ali prostitutko, ki je rutinsko seksala za denar z gosti Sofitela. Tožba trdi, da gre za laži, ki so sobarico ponižale in spremenile v predmet norčevanja vsega sveta. Zahteva se nedoločena denarna odškodnina in prepoved nadaljnjega pisanja "laži".
Strauss-Kahn je po aretaciji odstopil s položaja generalnega direktorja IMF in ta položaj je v torek zasedla njegova rojakinja Christine Lagarde kot prva ženska na čelu IMF. 55-letna Lagardova se je prvi dan v Washingtonu seznanjala s podrejenimi in izvršnim odborom. Prvi dan se je soočila tudi z znižanjem kreditne ocene Portugalske s strani bonitetne hiše Moody's.
Lagardova se je za letno plačo 467.940 dolarjev in 83.760 dolarjev "žepnine" za ohranjanje življenjske ravni, primerne položaju, zavezala, da bo IMF vodila za ves petletni mandat. Prav tako je sprejela pogoj, da vzdržuje najvišje standarde etičnega obnašanja, česar Strauss-Kahnova pogodba ni predvidevala.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.