"Naj se ne zgodi, da bi iz Bruslja prišla novica, da se nacionalne birokracije ukvarjajo s krčenjem svojih stroškov, evropska birokracija pa tega ne upošteva," je poudaril premier Borut Pahor.
"EU si s svojim uradništvom ne more privoščiti, da bi bila osamljen otok v Evropi, kjer bi vse države – vključno s Slovenijo, ki je bila med prvimi – upoštevale odgovornost politične in ekonomske elite z zniževanjem naših plač, EU pa bi to spregledala in šla po stari poti naprej," je ponazoril. "To je nemogoče. To je za Slovenijo – in mislim, da tudi za večino – nesprejemljivo," je poudaril in povedal tudi, da se je o tem ta teden v Bruslju pogovarjal s predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom in nekaterimi drugimi voditelji EU.
Na vprašanje, kaj je o tem menil predsednik institucije z izjemno obsežnim uradniškim telesom Barroso, premier ni želel odgovoriti, je pa izrecno poudaril, da imajo vsi tisti, ki bodo predstavljali Slovenijo v razpravah o tem vprašanju, navodilo, da je njihovo stališče zelo jasno. In to stališče je, kot je še enkrat ponovil Pahor, da usoda evropskega uradništva ne more biti drugačna od usode skorajda vseh uradništev nacionalnih držav. "To pa je, da morajo biti plače v javnem sektorju, zlasti v birokraciji, vzdržne z vidika gospodarske rasti," je sklenil premier.
Barroso je poudaril, da je pač treba spoštovati zakone EU, ki določajo, da so plače uradnikov v EU določene na podlagi evolucije plač v osmih državah članicah. Če države članice zvišajo plače, se to v naslednjem letu odraža na plačah uradnikov EU; če pa bodo države članice zmanjšale plače svojim uradnikom, bodo avtomatsko zmanjšane tudi uradnikom na ravni EU, in pri tem ni razlikovanja - to je pravna podlaga, ki jo je treba spoštovati, je dejal. "Ne moremo proti zakonu," je poudaril. "Podpirati moramo vodilo, da je treba upoštevati zakonodajo. Nihče ne more podpirati ideje, da gremo proti zakonu," je še pojasnil predsednik komisije v prvem javnem odzivu na problem, ki v EU v zadnjih dneh dviga zelo veliko prahu.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.