Po mnenju indijskega notranjega ministra Lala Krishna Advanija, je Pakistan jezen na Indijo zaradi njenega stalnega napredka v zadnjih 50 letih na področju informacijske tehnologije, cvetočega gospodarstva, pa tudi zaradi sekularnosti države, v kateri so sprejete vse vere in vsi načini življenja. Ob tem je Advani od Pakistana zahteval izročitev 19 skrajnežev, katerih izročitev Indija zahteva že nekaj časa zaradi suma vpletenosti v več zločinov, tudi napade v Bombaju leta 1993, ko je v vrsti eksplozij umrlo več kot 300 ljudi. Pakistan je to zahtevo že zavrnil.
Predstavnik indijske vlade Maharashtre Chhagan Bhujpal ocenjuje, da je napad povezan z lanskim medverskim nasiljem med hindujci in muslimani, ki je v severozahodni zvezni državi Gudžarat. V Gudžaratu je najprej prišlo do napada muslimanov na vlak s hindujskimi romarji, ki so se vračali iz svetega kraja Ayodhya. Pri tem je bilo ubitih 60 hindujcev, v nasilju nad muslimani pa je bilo potem ubitih kakih 2000 ljudi, večinoma muslimanov.
Bhjupal je izjavo podkrepil z dejstvom, da je ena od eksplozij odjeknila v trgovskem središču z zlatom in diamanti, bazarju Zaveri, ki ga nadzirajo hindujci iz Gudžarata. Dodal je še, da obstajajo dokazi, da za napadi stojijo islamske skupine iz Pakistana, ki so delovale skupaj z lokalnimi elementi, pri tem pa omenil skupino Lashkar-e-Taiba.
Eksploziji sta sicer odjeknili v razmaku le nekaj minut. V taksi podtaknjena bomba je najprej eksplodirala blizu ene najpomembnejših turističnih znamenitosti mesta, Vrat Indije. Taksist je dejal, da sta njegov taksi najela dva moška za cel dan in se vozila skupaj z dvema ženskama in otrokom. Nato sta taksi pustila blizu Vrat Indije z izgovorom, da gredo na kosilo. Nato je vozilo eksplodiralo. Voznik drugega taksija, ki je eksplodiral na bazarju Zaveri, pa je v eksploziji umrl skupaj s potnikom. V obeh napadih je bil eksploziv skrit v prtljažnikih taksijev. Nekaj ur po napadu je policija našla tudi devet detonatorjev pod tračnicami nedaleč od kraja Nasik, več deset kilometrov severno od Bombaja, kjer se je več tisoč hindujskih vernikov zbralo ob pomembnem verskem prazniku.
Medijski odzivi na napad
Večina evropskih časnikov, ki komentirajo zadnji napad v indijski finančni prestolnici Bombaj, se strinja, da to dejanje predstavlja nevarnost izbruha verskih nemirov v Indiji ter poslabšanja odnosov s sosednjim Pakistanom. Britanski The Times opozarja na nemirno indijsko preteklost, v uničujočem potencialu za več kot milijardo ljudi. Indijo mučijo nasprotja med hindujci in muslimani, preganjajo pa jo tudi spomini na vojne s Pakistanom. Švicarski Tages-Anzeiger piše o prikrajšanosti muslimanov v Bombaju, kjer od leta 1985 vlada radikalna hindujska nacionalistična stranka Shiv Sena. Hindujski fanatiki so gospodarsko metropolo prekrstili v Mumbai in se namenili očistiti mesto vseh nehindujskih elementov. Nasilje je v zadnjih letih terjalo več kot tisoč življenj, kar je nekatere muslimane spodbodlo, da so hindujskim fanatikom vrnili milo za drago.
Španski El Pais piše o razmerah v Kašmiru ter porastu skrajnih elementov v islamu, komentator pa upa, da ne bo prišlo do medverske zaostritve v Indiji ter napetosti s Pakistanom. A problemi se že dalj časa kažejo, začeli so se v Kašmirju, ki je edina indijska zvezna država z večinskim muslimanskim prebivalstvom. Italijanski časnik La Repubblica pa izpostavlja podobnost tega napada z napadom na OZN v Bagdadu. Zgodovinsko-politične lastnosti Indije in Iraka so različne, vendar pa nad obema državama visi nevarnost globalnega terorizma. ZDA, Evropa in demokratične sile v islamskih državah morajo sedaj premagati ta fenomen.