Tujina

Palestinske akcije proti skrajnežem

Gaza/Ramala/Tel Aviv, 24. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Izrael je zavrnil palestinski predlog o prekinitvi ognja, saj vztraja pri zahtevi po razpustitvi oboroženih palestinskih skupin kot predpogoju za vnovični začetek mirovnega procesa. Palestinska policija pa je začela s prvimi akcijami proti skrajnim skupinam na območju Gaze.

Paelstinski raketni napadi naj bi povzročili le materialno škodo
Paelstinski raketni napadi naj bi povzročili le materialno škodo FOTO: Reuters

Palestinski policisti so od palestinskega ministra za varnost Mohameda Dahlana dobili ukaz, da morajo skrajnežem preprečiti izstrelitve raket na izraelske cilje. Skrajneži so namreč takoj po prekinitvi enostransko razglašenega premirja v četrtek na judovske naselbine na območju Gaze izstrelili več deset raket. Z območja Gaze so tudi danes izstrelili raketo dolgega dosega, ki je zadela obalo ob izraelskem mestu Aškelon, kakih 15 kilometrov od meje območja Gaze, podatkov o žrtvah ali škodi ni.

Policisti so zaprli tudi najmanj 4 predore v Rafi, mestu na meji z Egiptom, skozi katere so skrajneži na območje Gaze tihotapili orožje. Pri tem so aretirali šest tihotapcev, v naslednjih dneh pa naj bi začeli tudi z zbiranjem orožja skrajnežev.

Kdo bo združil palestinske policijske sile?

Palestinske oblasti so zaprle nekaj tihotapskih predorov proti Gazi
Palestinske oblasti so zaprle nekaj tihotapskih predorov proti Gazi FOTO: Reuters

Centralni komite Palestinske osvobodilne organizacije (PLO) pod vodstvom vodje PLO Jaserja Arafata pa je predlagal združitev vseh policijskih sil, ki bi jih vodil dolgoletni Arafatov sodelavec Naser Jusef. Izrael in ZDA so v preteklih dneh večkrat pritisnili na Arafata, naj odobri združitev policijskih sil pod vodstvom Dahlana. Razdeljenost palestinskih policijskih sil naj bi bil eden od vzrokov za naraščajočo anarhijo na avtonomnih palestinskih ozemljih.

Spori glede imenovanja novega vodje varnostnih sil kažejo na razlike v vodstvu glede strategije za razpustitev oboroženih palestinskih skupin, ki jo zahteva mednarodni časovni načrt. Če bo Centralni komite Fataha odobril imenovanje Jusufa na položaj notranjega ministra, bo o tem odločal še palestinski zakonodajni svet, ki mora odobriti imenovanja v vlado.

Palestinska vlada pa je to možnost ostro zavrnila. "Centralni komite Fataha nima pravice imenovati ministrov v vlado," je povedal neimenovani vir iz Abasove administracije.

Abas, ki nadzoruje le manjši del palestinskih varnostnih sil, je že večkrat poudaril, da bi varnostne sile morale biti pod enotnim vodstvom, pri čemer je imel v mislih sedanjega ministra za varnostna vprašanja Mohameda Dahlana. Tudi Izrael in ZDA so v preteklih dneh večkrat pritisnili na Arafata, naj odobri združitev policijskih sil pod vodstvom sedanjega ministra Dahlana. Arafat in njegovi privrženci Dahlana na čelu varnostnih sil zavračajo, saj menijo, da je preveč proameriški.

Izrael zavrača sklenitev prekinitve ognja

Izrael je zavrnil palestinski predlog o prekinitvi ognja, saj vztraja pri zahtevi po razpustitvi oboroženih palestinskih skupin kot predpogoju za vnovični začetek mirovnega procesa. Tiskovni predstavnik izraelske vlade Avi Pazner se je s tem odzval na sobotni poziv palestinske vlade Izraelu, naj sklene ponovno prekinitev ognja s skrajnimi palestinskimi gibanji. To je bilo razglašeno 29. junija, a uradno prekinjeno po četrtkovi izraelski likvidaciji enega od vodij skrajnega palestinskega gibanja Hamas, ki je prevzelo odgovornost za prej omenjeni napad. Palestinska policija je medtem že začela prve akcije proti skrajnim skupinam na območju Gaze.

Sklepna faza procesa proti Bargutiju

Pred okrožnim sodiščem v Tel Avivu se je začela sklepna faza v procesu proti nekdanjemu voditelju gibanja Fatah na Zahodnem bregu Marvanu Bargutiju. Izraelska tožilka Dvora Chen je v zaključnem govoru poudarila, da je Barguti odgovoren za smrt več deset Izraelcev, da je financiral skrajneže in ukazal krvave napade na Izrael. Pri tem je kot dokaz za vpletenost v napade navedla pričevanja različnih očividcev in Bargutijeve izjave od začetka zadnje palestinske vstaje pred tremi leti.

Barguti bo svojo obrambo predstavil konec prihodnjega meseca (Foto: Reuters)
Barguti bo svojo obrambo predstavil konec prihodnjega meseca (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Barguti, ki je znova zavrnil, da bi ga zastopal odvetnik, je vnovič poudaril, da ni kriminalec, temveč borec za svobodo, ki ga je ugrabil Izrael, ter da Fatah ni teroristična skupina, temveč "vladna stranka palestinskih avtonomnih oblasti". Poudaril je tudi, da kot poslanec uživa imuniteto; po njegovih besedah nikjer drugje na svetu poslancev ne ugrabljajo na tak način in jih nato postavijo pred sodišče. Meni tudi, da proti njemu teče politični proces in da izraelsko sodišče nad njim nima pristojnosti.

Bargutiju, ki so ga aretirali aprila lani, med drugim očitajo, da je bil udeležen pri načrtovanju terorističnih napadov, v katerih je skupaj umrlo 26 Izraelcev. Samooklicani vodja palestinske intifade Barguti vztrajno zavrača pričanje, prav tako pa ne želi navesti oseb, ki bi lahko pričale v njegovo obrambo. Svojo obrambo naj bi sicer predstavil konec septembra, točen datum razglasitve sodbe pa še ni znan.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10