Papež Frančišek se je danes v Bangladešu srečal z manjšo skupino beguncev iz vrst manjšine Rohinga. Srečanje, na katerem je papež prvič na azijski turneji manjšino tudi poimenoval z njenim imenom, se je odvilo po medverski molitvi, na kateri je bilo tudi 18 Rohingov.
Več sto tisoč pripadnikov v Mjanmaru preganjane manjšine se je od avgusta zateklo v Bangladeš. Manjša skupina se je danes ob papeževem obisku udeležila medverskega molitvenega srečanja, na katerem so bili voditelji tako muslimanske, hindujske, budistične kot drugih verskih manjšin.
Frančišek je po koncu prisluhnil zgodbam Rohingov, med katerimi so bili moški, ženske in otroci, in se z njimi rokoval. Vsi so na srečanje s Frančiškom v Daki pripotovali iz begunskega taborišča Balukhali na jugu države.
Po čustvenem srečanju je papež v javnem nagovoru tudi prvič od začetka svoje poti po Aziji uporabil besedo Rohinga. "Navzočnost Boga se danes imenuje tudi Rohinga," je dejal. Poleg tega jim je obljubil pomoč. "Še naprej vam bomo pomagali, da bo priznana vaša pravica. Ne bomo zaprli svojih src, ne bomo gledali stran," je dejal.
Papež deležen kritik
Papež, ki je obisk v Aziji v nedeljo začel v Mjanmaru, je bil deležen kritik, ker v tej državi ni nikoli uporabil besede Rohinga.
Mjanmar sicer muslimansko manjšino preganja že več desetletij. Več kot 600.000 njenih pripadnikov je zbežalo v sosednji Bangladeš, odkar sta se vojske in policije zaradi napada muslimanskih upornikov na varnostne sile avgusta nasilno spravili nad civilno prebivalstvo.
Frančišek je bil sploh prvi papež na obisku v večinsko budističnem Mjanmaru. Mjanmarski cerkveni predstavniki naj bi mu odsvetovali poimenovanje manjšine z imenom Rohinga, saj Mjanmar pripadnike te manjšine obravnava kot nezakonite priseljence in zanje uporablja izraz Bengalci ter s tem namiguje, da izvirajo iz Bangladeša.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.