Zaradi nedavnih spornih papeževih izjav je v imenu Organizacije islamske konference (OIC) predstavnik Pakistana Masud Han ob začetku drugega rednega zasedanja Sveta ZN za človekove pravice poudaril, da svetu grozi povečanje prepada med Zahodom in islamskim svetom, zato bi morali obravnavati tudi vprašanje verske strpnosti.
Han je še dejal, da je Pakistan po papeževem opravičilu sicer pomirjen, kljub temu pa njegovo citiranje bizantinskega cesarja ostaja obžalovanja vredno, ker povezuje islam z nasiljem.
V muslimanskem svetu se sicer še naprej nadaljujejo ogorčeni odzivi na izjave, ki jih je med nedavnim predavanjem v nemškem Regensburgu izrekel papež Benedikt XVI. o islamu in preroku Mohamedu. Oglasil se je vrhovni iranski verski voditelj ajatola Ali Hamenej, ki je izjavil, da so bile besede papeža Benedikta XVI. del ameriško-sionistične zarote proti islamu.
"Tovrstne opombe so resnično obžalovanja vredne in ogorčeni odzivi sveta muslimanov so razumljivi," je v nastopu na državni televiziji dejal Hamenej. Dodal je tudi, da se papež verjetno ni zavedal, da njegove izjave služijo političnim ciljem zarote pod vodstvom ZDA.
Iran je že prej sporočil, da obžalovanje zaradi posledic njegovih izjav, ki ga je papež izrekel v nedeljo, ni zadostno, in pozval Benedikta XVI., naj javno prizna, da je naredil napako. "Pojasnilo, da so bile njegove izjave napačno interpretirane, je bilo njuno, vendar ne zadostuje. Bolj jasno mora povedati, da je bilo, to, kar je dejal, napaka, in to popraviti," je dejal tiskovni predstavnik iranske vlade Golam Hosein Elham.
Grožnje Al Kiade vsem kristjanom
Oglasila pa se je tudi iraška veja mednarodne teroristične mreže Al Kaida, ki je na svoji spletni strani zagrozila s sveto vojno, dokler Zahod ne bo poražen.
"Služabniku križa (papežu) sporočamo: Počakaj na poraz...Tiranom in nevernikom pa pravimo: Počakajte na nekaj, kar vas bo prizadelo. Nadaljujemo sveto vojno," piše v sporočilu iraške veje Al Kaide. Slednja še obljublja, da bo "poteptala križ, tako da kristjani ne bodo imeli druge izbire kot islam ali smrt.
V Pakistanu in Iraku so zaradi papeževih izjav potekali protesti, na katerih so udeleženci zažigali papeževe podobe in zahtevali opravičilo svetega očeta. V pakistanskem Muzafarabadu, prestolnici pakistanskega dela sporne pokrajine Kašmir, se je na protestih zbralo kakih 150 ljudi, v južnoiraški Basri pa je protestiralo več sto demonstrantov.
Generalni sekretar vladajoče pakistanske muslimanske lige (PML) Mušahid Husain pa je na pakistanski državni televiziji pozval muslimane, naj sprejmejo papežev izraz obžalovanja in se pomirijo.
Papeževe izjave je danes posredno kritiziral tudi francoski predsednik Jacques Chirac. "Izogibati se moramo vsem dejanjem, ki bi lahko vzpodbudila težnje med ljudmi in verami," je na vprašanje, kako komentira papeževe izjave, dejal Chirac. Dodal je še, da ne bi smeli povezovati islama , ki je spoštovana vera, z radikalnim islamizmom, ki je nekaj čisto drugega in je bolj politične narave.
Liberation: Papež bi moral pridigati o sožitju
Evropski časniki v ponedeljkovih izjavah veliko pišejo o odzivu muslimanov na papeževe izjave o islamu.
Nizozemski de Volkskrant ugotavlja, da se je papež izkazal kot "kabinetni učenjak", francoski Liberation poudarja, da bi moral papež pridigati o sožitju med verami, britanski Guardian pa, da bi moral bolj paziti na politični kontekst svojih izjav. Italijanski Il Messagero pa se je postavil na stran papeža in meni, da njegovo obžalovanje dokazuje sposobnost združevanja načel in politične fleksibilnosti.
Slovenski mufti se zavzema za strpnost
Islamska skupnost v Sloveniji v zvezi z izjavami papeža Benedikta XVI. o islamu meni, da imajo vsi, ki se ukvarjajo z akademskim proučevanjem ver, pravico citirati kateregakoli avtorja, vendar pa se morajo tisti, ki imajo veliko odgovornost, zavedati morebitnih posledic svojih izjav. Kot je povedal slovenski mufti Nedžad Grabus, sicer verjamejo, da Benedikt XVI. ne deli stališč avtorja iz 14. stoletja, ki ga je citiral na predavanju v Nemčiji, tako kot je povedal v nedeljo.
"Upamo, da ne bo prišlo do izkoriščanja tovrstnih nesporazumov za povečevanje napetosti na kriznih žariščih, kot je Bližnji vzhod," je ob tem še dejal mufti. Po njegovih besedah se islamska skupnost v Sloveniji zavzema za nadaljevanje razumevanja, strpnosti in sožitja med verami, torej poti, ki jo je začrtal prejšnji papež Janez Pavel II. in je odlična podlaga za sodelovanje muslimanov in kristjanov v svetu.
EU: Neuravnoteženi odzivi so nesprejemljivi
Evropska komisija je obsodila nasilne odzive na papežev govor, saj so neuravnoteženi odzivi, ki spodkopavajo svobodo govora, nesprejemljivi. Kot je pojasnil tiskovni predstavnik komisije Johannes Laitenberger, je svoboda govora, vključno s svobodno veroizpovedjo in spoštovanjem vseh religij – krščanstva, islama, judovstva in budizma, pa tudi laicizma – stever Evropske unije.
"Evropska komisija že vrsto let spodbuja medkulturni dialog in medversko spravo, ni pa v njeni pristojnosti, da bi pojasnjevala in tolmačila papežev govor, ki ga sicer razume kot teološki prispevek k teološki razpravi," je dejal Laitenberger in dodal, da bi morali biti odzivi z vidika komisije utemeljeni s tem, kar je bilo dejansko izrečeno, ne pa z navedki izven konteksta ali celo z navedki, namenoma izvzetimi iz konteksta.
Vatikan je po hudem ogorčenju muslimanskega sveta zaradi papeževih izjav predlagal, da bi predstavniki Svetega sedeža v vseh državah podali razlago njegovih besed.
Nuncije v muslimanskih državah smo pooblastili, da posvetnim in verskim oblastem predstavijo in pojasnijo pomen besed svetega očeta in jih seznanijo tudi s kontekstom omenjenih izjav, ki ga v javnosti doslej niso omenjali, je dejal novi državni sekretar Vatikana Tarcisio Bertone.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.