Tujina

Papež o pomenu družine

Valencia, 09. 07. 2006 11.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Papež Benedikt XVI. je med današnjo mašo pred več sto tisoč verniki zagovarjal pomen tradicionalne družine.

Papež je med mašo ob zaključku dvodnevnega obiska v Valencii poudaril, da vsaka družina temelji na "trdni zakonski zvezi med moškim in žensko". Vse ljudi dobre volje je pozval naj združijo sile s Cerkvijo pri promociji temeljnega dobrega v družini v sodobni družbi. Zlasti Špance pa je pozval naj zagovarjajo pomen tradicionalne družine in naj se borijo proti nagli sekularizaciji svoje države.

Papež Benedikt XVI. je med mašo poudaril pomen družine
Papež Benedikt XVI. je med mašo poudaril pomen družine FOTO: Reuters


Benedikt XVI. je med mašo, ki sta ji prisostvovala tudi španski kralj Juan Carlos in kraljica Sofija, ostro kritiziral sodobno kulturo, ki po njegovih besedah vzpodbuja svobodo posameznika, kot da drugi ne obstajajo. Sodobna družba skuša organizirati življenje samo na osnovni individualnih potreb, ne da bi pri tem spoštovala neodtujljive pravice vsakega človeškega bitja, je dodal papež med mašo, ki so jih spremljali tudi pari, poročeni 50 let.

Premier Zapatero se ni udeležil maše

Špansko vlado je zastopal zunanji minister Miguel Angel Moratinos, medtem ko je socialistični premier Jose Luis Zapatero, ki se je z Benediktom XVI. sestal v soboto, že predtem sporočil, da se današnjega dogodka ne bo udeležil.

Udeleženci svetovnega srečanja družin v Valencii so v okviru različnih delavnic, predavanj in okroglih miz obravnavali različne teme, katerih rdeča nit je bila družina in pričevanje vere v njej. Svetovno srečanje družin katoliška cerkev prireja vsaka tri leta. Prvo srečanje je bilo leta 1994 na pobudo tedanjega papeža Janeza Pavla II., ki je s to potezo želel izpostaviti pomen družine v družbi in okrepiti njeno vlogo. Nazadnje je tovrstno srečanje potekalo leta 2003 na Filipinih, naslednje pa bo leta 2009 v Ciudad de Mexicu.

Tiskovni predstavnik Vatikana je takšno odločitev kritiziral in izpostavil, da sta se papeževih maš udeležila tudi komunistična voditelja, kot sta kubanski predsednik Fidel Castro in nekdaji poljski predsednik Wojciech Jaruzelski. Po mnenju nekaterih komentatorjev pa bi bilo dvolično, če bi se Zapatero udeležil maše, potem ko je Španija lani kot prva pretežno katoliška država legalizirala poroke istospolno usmerjenih.

Zapaterova vlada je sprejela tudi vrsto drugih liberalnih reform, ki so v Vatikanu naletele na številne kritike. Cerkev najbolj motijo ukinitev obveznega verskega pouka v španskih šolah, legalizacija porok istospolno usmerjenih partnerjev in njihove pravice do posvojitve otrok, odobritev raziskav izvornih celic ter nasprotujoča si stališča Vatikana in Madrida glede kloniranja človeka za terapevtske namene.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.