Tujina

Papež ostro obsodil spolne zlorabe otrok

Vatikan, 23. 04. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Papež Janez Pavel II. je zaradi številnih primerov spolne zlorabe otrok, ki so jih zagrešili duhovniki v ZDA, izrazil skrajno zaskrbljenost. Dodal je še, da gre za znamenje hude krize, ki ne zadeva le cerkve, ampak celotno družbo.

papež Janez Pavel II
papež Janez Pavel II FOTO: Reuters

" Zlorabe, ki so povzročile to krizo, so vsekakor slabe in v vseh pogledih nedovoljene. Družba jih zato upravičeno obravnava kot zločin. So tudi strašen greh v božjih očeh. Žrtvam in njihovim družinam zato izrekam najglobje sočutje," je dejal papež. Izrazil je še upanje, da bo duhovništvo iz te krize izšlo še bolj "sveto".

Papež je še poudaril, da je spolna zloraba otrok zločin in greh. Gre za doslej najostrejši odziv poglavarja rimskokatoliške cerkve na obtožbe o spolni zlorabi otrok v ZDA. Ameriška katoliška cerkev se je januarja letos znašla v hudi moralni krizi, potem ko so prišli na dan dokazi, da je bostonska nadškofija obsojenega pedofila, duhovnika Johna Geoghana desetletja pošiljala z delovnega mesta na delovno mesto, ne da bi nove nadrejene obveščala o njegovih kršitvah zakona. Geoghan je tako spolno zlorabil več kot sto otrok. Je pa spolna zloraba mladostnikov po zatrjevanju poglavarja katoliške cerkve simptom krize spolne morale v celotni družbi.

"Ljudje morajo biti gotovi, da tistim, ki poškodujejo mlade, ni mesta v duhovništvu in verskem življenju," še zagotavlja papež.

Stališče poglavarja rimokatoliške cerkve bo ključno vplivalo na nadaljnjo politiko rimokatoliške cerkve v ZDA, kjer nameravajo osumljene pedofile izročali kar civilnemu sodišču, ki bi jim sodilo kot ostalim civilistom, zahtevajo pa tudi odgovornost kardinalov, ki so storili premalo za rešitev problema.

Kardinal iz Los Angelesa Roger Mahony je dejal, da je bil papež tako jasen, kot je le lahko. Po njegovem mnenju se zločini lahko oprostijo, a storilci ne smejo ostati na položajih.

Papež je kardinale na srečanje povabil sredi aprila. Katoliška cerkev v ZDA je v zadnjem času doživela plaz obtožb zaradi pedofilskih škandalov, kar je temeljito zamajalo njen ugled. Od januarja so suspendirali več deset katoliških duhovnikov v najmanj 17 škofijah po vsej državi. Najviši predstavnik cerkve, ki je doslej odstopil, je škof iz Palm Beacha na Floridi Anthonyja J. O'Connella, ki je priznal, da je imel pred 27 leti neprimerne stike z najstnikom.

Washingtonski nadškof, kardinal Theodore Edgar McCarrick
Washingtonski nadškof, kardinal Theodore Edgar McCarrick FOTO: Reuters

Pogovori naj bi trajali dva dni. Včeraj so ob prihodu v italijansko prestolnico ameriški kardinali povedali, da od papeža pričakujejo "odločen signal" glede "groznega položaja", ki so ga v ZDA povzročili pedofilski škandali. Kardinali, ki jih spremljajo številni novinarji in poročevalci ameriških televizij, so se v svojih prvih izjavah pokazali zelo enotni glede tega, da se je treba problema lotiti odločno. Srečanja se udeležuje tudi Kardinal Joseph Ratzinger, ki skrbi za doktrinalno disciplino v cerkvi.

Sestali se bodo s cerkvenimi uradniki, ki nadzirajo delo duhovnikov in škofov po vsem svetu. Vsak od kadinalov je imel možnost spregovoriti, potem pa jih je nagovoril papež, ki se je z njimi že prej neformalno sestal.

Osumljeni kardinali in duhovniki

Bostonski kardinal Bernard Law je v največji nemilosti
Bostonski kardinal Bernard Law je v največji nemilosti FOTO: Reuters

Zaradi škandalov je v največji nemilosti bostonski kardinal Bernard Law, ki je obtožen, da je molčal o številnih pedofilskih duhovnikih v svoji škofiji, ter jih branil in ob namigih pedofilskih dejanj le premeščal med župnijami. Zdi se, da so kardinali razdeljeni glede vprašanja, ali naj kardinal Law odstopi ali ne. Odločitev bo sprejeta ob koncu srečanja v sredo za zaprtimi vrati.

Neki kardinal, ki je želel ostati neimenovan, podpira njegov odstop. "Če bo dal Sveti sedež znak, bo Lawa treba zamenjati," je dejal prelat. Njegovega mnenja pa ne deli monsignor McCarrick. "Menim, da se mora (kardinal Law) odločiti po svoji najboljši vesti." Bernard Law je minuli teden razkril, da se je na skrivaj mudil v Rimu, kjer ga je sprejel papež, po srečanju pa se je odločil, da ne bo odstopil.

V ZDA je po uradnih podatkih okrog 47.000 katoliških duhovnikov, doslej uradno potrjenih primerov pedofilije pa je nekaj deset. Vernike je najbolj razočaral molk in prikrivanje resnice, ker se je cerkev bala za svoj ugled.

Kardinali upajo, da jim bo Vatikan ponudil vodstvo in podporo pri vrsti vprašanj, vključno s tem, ali naj cerkev o ugotovljenih zlorabah poroča policiji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10