Tujina

Papež pohvalil novinarje

Rim, 23. 04. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Papež Benedikt XVI. se je novinarjem zahvalil za poročanje v zadnjih tednih, Sikstinsko kapelo pa so znova odprli za javnost.

Papež je več tisoč zbranih novinarjev nagovoril v štirih jezikih in zagotovil, da bo nadaljeval dialog, ki ga je s sedmo silo vzpostavil njegov predhodnik (Foto: Reuters)
Papež je več tisoč zbranih novinarjev nagovoril v štirih jezikih in zagotovil, da bo nadaljeval dialog, ki ga je s sedmo silo vzpostavil njegov predhodnik (Foto: Reuters) FOTO: Reuters/STA
V Rim je že pripotoval brat Benedikta XVI., Georg Ratzinger. Ob prihodu je dejal, da se odnos med njima ne bo spremenil in da je konec koncev srečen, da je Joseph postal papež.

Papež Benedikt XVI. se je prvič v svojem pontifikatu srečal z novinarji. Več tisoč predstavnikov sedme sile ga je pozdravilo z dolgim aplavzom, papež pa jih je nato nagovoril v štirih jezikih. V italijanščini, nemščini, angleščini in francoščini se je zavezal, da bo tudi on poskušal vzpostaviti ploden dialog z novinarji, ki so, kot je dejal, vsak posebej prispevali k skupnemu dobremu. Novi papež z današnjim srečanjem sledi zgledu svojega predhodnika Janeza Pavla II., ki se je s predstavniki medijev sestal že nekaj dni po svoji izvolitvi za papeža.

Papež se je navzočim zahvalil za delo v preteklih tednih. "Hvala za vaše delo. Več tednov je bila pozornost vsega sveta usmerjena na Sveti sedež, Trg svetega Petra in apostolsko palačo, v kateri je moj predhodnik Janez Pavel II. mirno zaključil svoje življenje," je povedal.

"Zahvaljujoč se vsem vam, so zgodovinsko pomembne dogodke v cerkvi lahko spremljali po vsem svetu. Vem, da ste trdo delali, da ste bili dolge ure daleč od svojih domov in družin, da ste včasih delali v težkih razmerah," je dejal. "Možnosti, ki so se nam odprle z modernimi sredstvi družbene komunikacije, so čudovite in izredne. Želim pa izpostaviti nujnost jasnega upoštevanja etične odgovornosti tistih, ki delajo v medijih, posebej pri iskanju resnice kot tudi pri varovanju osrednjega mesta, ki ga zaseda dostojanstvo človeka," je še dodal naslednik Janeza Pavla II.

Sikstinska kapela spet odprta

Po dveh tednih si bo javnost spet lahko ogledala Sikstinsko kapelo (Foto: Reuters)
Po dveh tednih si bo javnost spet lahko ogledala Sikstinsko kapelo (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Na slovesno mašo, na kateri bo Benedikt 16. prejel tudi papeški prstan, naj bi prišlo okoli 140 mednarodnih voditeljev, med njimi tudi slovenski premier Janez Janša, minister za finance Andrej Bajuk in šolski minister Milan Zver. V imenu Slovenske škofovske konference pa se bo maše udeležil ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran.

Sikstinsko kapelo z znamenitimi Michelangelovimi freskami si je po dveh tednih spet mogoče ogledati. Zaprli so jo 7. aprila zaradi priprav na konklave.

V nedeljo umestitvena maša

V Vatikanu se sicer pripravljajo na jutrišnjo umestitveno mašo za papeža Benedikta XVI., na kateri pričakujejo pol milijona vernikov in številne svetovne voditelje. Največ jih bo prišlo iz papeževe rojstne Nemčije, samo Bavarska bo v Rim poslala 120-člansko delegacijo, v prvih vrstah pa bo 56 sedežev rezerviranih za predstavnike papeževega domačega Marktla.

Med verskimi voditelji na maši pričakujejo canteburyjskega nadškofa Rowana Williamsa, ki bo s tem postal prvi vodja anglikanske cerkve, ki se bo udeležil takšnega dogodka, pa tudi moskovskega metropolita Kirila.

Jutri bo zračni prostor nad italijansko prestolnico zaprt, za varnost pa bo na maši skrbelo več tisoč policistov, karabinjerjev in vojakov (Foto: Reuters)
Jutri bo zračni prostor nad italijansko prestolnico zaprt, za varnost pa bo na maši skrbelo več tisoč policistov, karabinjerjev in vojakov (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Papež Benedikt XVI. bo ob začetku maše prejel razpoznavna znaka svojega novega položaja: ovratnik s šestimi križi za liturgična slavja, palij, ter prstan s podobo svetega Petra, ki lovi ribe. Novi papež, podobno kot njegova predhodnika, verjetno ne bo okronan s tiaro. Običaj kronanja je pred slabimi tremi desetletji opustil papež Janez Pavel I.

Močno poostrena varnost

Italijanske oblasti se na slovesnosti ob začetku pontifikata Benedikta XVI. pripravljajo podobno kot na pogreb Janeza Pavla II. Po Rimu so že pripravljeni veliki ekrani, na katerih si bo mogoče ogledati neposredni prenos maše. Dogodek bo spremljalo približno sedem tisoč pripadnikov varnostnih sil, pri organizaciji pa bo pomagalo tudi okoli dva tisoč prostovoljcev. Nebo nad Rimom bodo znova varovali italijanski lovci, helikopterji ter protiletalske rakete, zračni prostor pa bo v nedeljo med 6. in 14.uro zaprt.

Najkrajši konklave

Nemško avtomobilsko podjetje Volkswagen je pripravljeno za novega papeža Benedikta XVI. izdelati novo blindirano papeško vozilo, papamobil. S tem so prehiteli svojega nemškega rivala, Mercedes, ki je papamobil izdelalo za papeža Janeza Pavla II.

Papež Benedikt XVI. je bil izvoljen v torek na enem najkrajših konklavov v zadnjih stotih letih.

78-letni Joseph Ratzinger je osmi German na sedežu poglavarja Katoliške cerkve in prvi po pol stoletja. Bil je tesen sodelavec pokojnega papeža Janeza Pavla II. in do njegove smrti prefekt kongregacije za nauk vere. Je zagovornik skrajno konservativnih stališč Cerkve, zaradi česar je v času Janeza Pavla II. veljal za ideologa Vatikana. Nekdanji münchenski nadškof je pred izvolitvijo veljal za enega od najvplivnejših mož v Vatikanu, bil pa je tudi eden od glavnih favoritov za novega papeža.

Papež Benedikt XVI. se pripravlja na umestitveno mašo (Foto: Reuters)
Papež Benedikt XVI. se pripravlja na umestitveno mašo (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Ratzinger je odločno zavračal vse pozive k modernizaciji cerkve. Je nasprotnik odprave celibata in tega, da bi lahko duhovniški poklic opravljale tudi ženske. Leta 1986 je ostro obsodil homoseksualnost in istospolne partnerske zveze.

Bil je tudi oster nasprotnik komunizma. Leta 1984 je komunistične režime, ki so prišli na oblast, označil za "eno od sramot našega časa". V domovini, Nemčiji, Ratzinger ni najbolj priljubljen, saj je za številne simbol dogmatizma in konservativizma.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10