Kardinal Joseph Ratzinger vodi velikonočno vigilijo oziroma bedenje. Na ta dan se kristjani spominjajo mrtvega Jezusa, bedenje pa spremljajo posebni obredi, ki ponazarjajo njegovo vstajenje od mrtvih. Najprej je to obnova krstnih obljub in krst katehumenov, odraslih, ki so se odločili za sprejem katoliške vere, nato pa sledi slovesna maša. Velikonočne slovesnosti tokrat prvič potekajo brez papeža Janeza Pavla II., ki se bo zaradi šibkega zdravja najverjetneje udeležil zgolj blagoslova na velikonočno nedeljo.
Bolni papež je v petek zamudil tudi križev pot. Neposredni prenos procesije si je papež ogledal v svoji zasebni kapeli v vatikanski apostolski palači. Čeprav so ga verniki preko videopovezave lahko videli, jih ni nagovoril. Zato pa je njegove besede prebral kardinal Camillo Ruini. “V duhu sem z vami pri Koloseju, kraju, ki v meni prebuja vrsto lepih spominov in močnih čustev,” je bilo zapisano v papeževem sporočilu.
Papežev "križev pot"
Svetega očeta so včeraj verniki, ki so prisostvovali križevemu potu okoli rimskega Koloseja, videli le na velikih platnih, kako spremlja slovesnost po televiziji v svoji kapeli. Na tisoče ljudi, ki so se v hladnem večeru zbrali okrog Koloseja in rimskega Foruma, si je prišlo ogledat procesijo križevega pota, ki simbolizira zadnje ure Kristusovega življenja. Vendar se je na video zaslonih pred njihovimi očmi odvrtel še en, papežev lastni križev pot: skoraj nepremični prizori ostarelega in bolnega človeka, ki ga režiserji vatikanske televizije niso niti enkrat pokazali v obraz. Njegovo sporočilo vernikom je prebral italijanski kardinal Ruini.
Zgodilo se je prvič, da se papež ni vsaj udeležil slovesnosti pred Kolosejem, čeprav že več let ni mogel sam nositi križa. Tokrat je ta čast doletela kardinala Ruinija, dva frančiškanska meniha, indijsko redovnico in albansko priseljenko. Papeža pa je bilo videti, kako se je ob zadnji postaji procesije tudi sam oklenil križa. Besedilo obreda, ki ga je običajno napisal Janez Pavel II., je tokrat prišlo izpod peresa enega najvplivnejših in najbolj konzervativnih mož v Vatikanu, kardinala Josepha Ratzingerja. Udeleženci enega najbolj privlačnih in skrivnostnih velikonočnih obredov so bili zadovoljni, da so papeža videli vsaj na televiziji.
Gasilci rešili moškega z bazilike
Neznanca, ki je splezal na kupolo bazilike Svetega Petra, so gasilci že rešili. Vatikanski gasilci so skočili čez ograjo, na kateri je bil z vrvjo privezan 46-letni Italijan, ki je zahteval, naj papež ustanovi sklad za sirote.
Moški, ki je bil na kupoli več kot dve uri, naj bi bil po poročanju policistov psihično moten.