Papež Benedikt XVI. je drugi dan obiska v Braziliji na letališču Campo de Marte daroval sveto mašo in frančiškanskega meniha brazilskega rodu iz 18. stoletja Antonia de Sant'Anno Galvaa razglasil za svetnika. Papež je prvega brazilskega svetnika razglasil pred več stotisočglavo množico vernikov z vseh koncev južne Amerike.
Obkrožen s škofi iz vse Latinske Amerike in številnimi pevskimi zbori je papež razglasil svetništvo Galvaa, ki mu cerkev pripisuje 5000 čudežnih ozdravitev. Galvao je začetnik tradicije izdajanja majhnih tabletk iz riževega papirja, ki imajo vtisnjeno latinsko molitev, vsem, ki iščejo zdravilo za različne bolezni. Čeprav je umrl leta 1822, brazilske nune v samostanu v Sao Paulu, kjer je pokopan novi svetnik, še vedno izdelujejo majhne tabletke, ki jih brezplačno delijo vsak dan.
Za razglasitev svetništva sta potrebna najmanj dva dokazana čudeža. Galvau oziroma njegovim tabletkam katoliška cerkev pripisuje čudežno ozdravitev neke štiriletne deklice, ki je trpela za domnevno neozdravljivo obliko hepatitisa, ter uspešno rojstvo otroka neke ženske, ki zaradi deformacije maternice ni bila zmožna nosečnosti, daljše od štirih mesecev.
Nazaj k vrednotam
Papež je na nogometnem stadionu v Sao Paolu nagovoril okoli 40.000 mladih Brazilcev, ki jih je pozval, naj bodo vzor sovrstnikom v boju proti družbenim tegobam, kot so nasilje, mamila in korupcija. "Bodite apostoli mladih," je papež pozval brazilsko mladino in dodal, naj svoj navdih črpajo iz "univerzalnih moralnih vrednot".
Papež je ob obisku države z največjim številom katoličanov na svetu tamkajšnjo mladino pozval, "naj pripomorejo k vzpostavitvi pravičnejše in bratske družbe ter izpolnjujejo obveznosti do države".
Med toplim sprejemom s strani brazilske mladine je papež mlade katolike iz Brazilije, ki so se jim pridružili tudi vrstniki iz drugih latinskoameriških držav, še pozval, naj se odpovejo spolnim odnosom do poroke in naj ne podležejo "materializmu in sekularizmu". Papež je mlade Brazilce, ki so na srečanju pozivali k življenju in zavračanju splava, tudi pozval, "naj bo družina središče njihovega življenja družina, ki jo obdajata mir in veselje, naj bodo zagovorniki življenja, od začetka do naravnega konca".
Papež je sicer z opazkami glede umetne prekinitve nosečnosti že na letalu na poti v Brazilijo poskrbel za škandal in se ob prihodu v Sao Paulo in na srečanju s tamkajšnjim predsednikom Luizom Inaciom Lulo da Silvo izrekel proti splavu. Lula, ki je papeža toplo pozdravil, je že pred papeževim prihodom poudaril, da je problem splava vprašanje zdravstva, v primeru prepovedi umetne prekinitve nosečnosti pa bi po njegovem mnenju prišlo do smrti številnih Brazilk.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.