Tujina

Papež se dobro drži

Vatikan/Rim, 25. 02. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Reuters/STA, N.M./B.M.
Komentarji
0

Papež po operaciji ni izgubil smisla za humor, saj naj bi po posegu požugal zdravnikom in na list papirja napisal: 'Kaj ste storili z menoj?'

Nicola Cerbino
Nicola Cerbino FOTO: Reuters
"Ko so ga po operaciji v četrtek odpeljali v njegovo sobo, je v majhno beležnico zapisal nekaj besed," je dodal predstavnik Vatikana. "Kaj so mi storili...," je najprej vprašal sveti oče. Potem pa je zapisal: "Še vedno sem ves Totus tuus" (ves tvoj)" Gre za latinski izraz, ki pomeni, da papež svojo usodo prepušča Devici Mariji, ki ji je posvetil svoj pontifikat.

Poglavarju rimskokatoliške cerkve so sinoči zaradi težav z dihanjem operativno odprli sapnik. Z operacijo, izvedli so traheotomijo, so pričeli ob 20.20 po lokalnem času. Poseg je trajal približno 30 minut, pri čemer so papežu Janezu Pavlu II. prerezali sapnik, v katerega so mu vstavili plastično cevko, tako da zrak prihaja neposredno v pljuča.

Papež diha sam, a so mu zdravniki svetovali, naj nekaj dni ne govori, je sporočil Vatikan. Kot je povedal tiskovni predstavnik Vatikana Joaquin Navarro-Valls, papež tudi nima kake pljučne okužbe, kot je pljučnica.

Papež tudi nima vročine, je dodal Navarro-Valls, ki je še poudaril, da traheotomija ni bila "nujen poseg". "Šlo je za vprašanje zagotoviti ustrezno dihanje bolniku," je zatrdil. Prihodnje poročilo o zdravstvenem stanju papeža ni predvideno pred ponedeljkom, je še povedal tiskovni predstavnik Vatikana. Odločitev o morebitnem sodelovanju papeža pri nedeljski molitvi pa bodo sprejeli v soboto, ko jo bodo okoli 12.30 tudi sporočili medijem, je dodal Navarro-Valls.

Sveti oče je sicer preživel mirno noč. "Davi je z dobrim tekom pojedel zajtrk. Pojedel je jogurt in piškote ter popil belo kavo. Pojedel in popil je vse," je dodal Navarro-Valls. Diha sam, stanje njegovega srca in ožilja pa ostaja dobro. "Po nasvetu zdravnikov, papež nekaj dni ne sme govoriti, da bi olajšali okrevanje funkcije grla," je še povedal predstavnik Vatikana.

Analitik za Vatikan John Wauck je prepričan, da ljudje od papeža ne pričakujejo več dolgih govorov. 'To pojasnjuje, kaj je tisto, zaradi česar je papež - papež. Ni pomembno, da govori, uči in ima velike zamisli. Važno je le, da je naslednik svetega Petra in oče družine, torej Cerkve,' je dejal.

Okrevanje bo dolgotrajno

Čeprav so zdravniki takoj po operaciji sporočili, da je papeževo zdravje stabilno, so povedali, da bo okrevanje zelo zapleteno, predvsem pa dolgotrajno. V naslednjih nekaj mesecih papež ne bo mogel govoriti, prav tako pa ne bo mogel opravljati svoje službe.

Zdravniki so prav tako povedali, da sveti oče v bolnišnici ni izgubil svojega smisla za humor. Ko so mu razložili potek operacije, so mu dejali, da gre za manjši poseg, papež pa naj bi jih z nasmehom na ustnicah vprašal: "Manjši za koga?" Ko se je po operaciji zbudil, pa naj bi papež s prstom požugal zdravnikom, nato pa prosil za list papirja in nanj napisal: "Kaj ste storili z menoj?"

Italijanski mediji pa poročajo, da so papeževo dihanje nekaj ur po operaciji vzdrževali s pomočjo naprave za umetno dihanje, kasneje pa to ni bilo več potrebno. "Zdravniki so zelo zadovoljni, kako je papež prestal operacijo in prve ure neposredno po njej," je za italijanske televizijske postaje povedal Gianni Letta, svetovalec italijanskega premierja Silvia Berlusconija.

Bolnišnica Gemelli v Rimu
Bolnišnica Gemelli v Rimu FOTO: Reuters

Zdravstveni strokovnjak za Parkinsovno bolezen Michael Kaplitt iz newyorške prezbiterijske bolnišnice je povedal, da je dejstvo, da je bil papež priključen na respirator, slab znak.

"Slovenski škofje, duhovniki, redovnice in redovniki ter verniki svetemu očetu želimo čim prejšnje okrevanje in obljubljamo molitveno podporo. Za zdravje svetega očeta bomo molili pri sv. mašah v prošnjah za vse potrebe," so sporočili iz Slovenske škofovske konference.

Ameriški zdravnik dr. Dan Brauner je ocenil, da je bila papeževa operacija zagotovo nujna, da bo okrevanje zaradi papeževe starosti verjetno zelo počasno. "Papež verjetno ni mogel dihati, zato je možno, da so ga skušali intubirati, vendar poseg ni uspel. Nato so se zdravniki odločili za nujno operacijo," je dodal dr. Brauner.

Po poročanju italijanski medijev pa so glede papeževega stanja pesimistični zdravniki specialisti. Eden izmed njih, direktor oddelka za nevrologijo iz Turina Bruno Bergamasco je za časnik La Stampa navedel, da je gripa glavni razlog za smrt obolelih za Parkinsonovo boleznijo. Papež za to boleznijo boleha od začetka 90. let.

Verniki molijo za papeževo zdravje

Katoliški verniki po svetu molijo za okrevanje verskega voditelja. V njegovem rojstnem kraju Wadowice v bližini pojskega Krakova so darovali posebno mašo, prebivalci Varšave pa ob papežev spomenik polagajo rumene tulipane. Za večino Poljakov predstavlja papež simbol upora proti komunističnemu nasilju.

Karol Wojtyla je prvi papež slovanskega porekla na položaju poglavarja katoliške cerkve
Karol Wojtyla je prvi papež slovanskega porekla na položaju poglavarja katoliške cerkve FOTO: Reuters

Ameriški predsednik Geroge Bush je na krovu letala Air Force One, s katerim se je iz Evrope vračal v ZDA, papežu zaželel okrevanje. "V imenu vseh Američanov vam jaz in Laura želiva hitro okrevanje. Sveti oče je v naših mislih in molitvah," je so sporočili iz Bele hiše.

Živ papež omejuje moč Vatikanskih svetovalcev

Dokler papež živi, je edini vodja rimskokatoliške cerkve in njenih 1,1 milijarde vernikov po svetu. Vatikanska birokracija v tem času sicer normalno deluje, vendar papeževi svetovalci ne morejo sprejemati pomembnejših odločitev.

Papeževa bolezen in z njo povezana ugibanja o prihodnosti cerkve so v Rim privabila na stotine novinarskih ekip. Večje televizijske hiše in agencije so že zasedle strateške položaje v okolici trga svetega Petra, lastnikom stanovanj in teras z razgledom na baziliko pa za najem ponujajo tudi po 20 tisoč evrov na dan.

Vendar pa Janez Pavel II, ki ima sloves velikega "cerkvenega komunikatorja", nekaj tednov po operaciji ne bo mogel govoriti, pravijo zdravniki, pa tudi kasneje ne bo mogel oblikovati glasov brez posebnih tehničnih pripomočkov.

"Stanje je zaskrbljujoče. Sveti oče je vendarle samo človeško bitje, tudi če je izjemen posameznik," je povedala bolniška sestra Tiziana, zaposlena v kliniki, ko se je odpravljala v bolnišnično kapelo, kjer naj bi molila za papeža.

Eden najbolj aktivnih papežev v zgodovini

Janez Pavel II bije svojo zadnjo zdravstveno bitko, potem ko je zasedel papeški prestol. Eden od najbolj aktivnih papežev v zgodovini, ki je imel osrednjo vlogo pri padcu komunizma in "železne zavese", je javno nastopil tudi proti vojni v Iraku, se zavzemal za človekove pravice in večkrat pozval bogate industrijske države, naj revnim državam odpišejo dolgove. Toda mnogi papeža kritizirajo zaradi njegovih konservativnih pogledov glede kontracepcije, homoseksualnih porok in žensk - duhovnic.

Njegova bolezen je v zadnjih letih napredovala in sprožala ugibanja, ali je papež še sposoben opravljati svojo funkcijo. Vatikanski uradniki so odgovarjali, da je cerkveni poglavar še kako pri močeh in da bi bil odstop v nasprotju s papeževim prepričanjem.

Prizori bolehnega papeža, ki le s težavo govori, so tako postali stalnica njegovih rednih nedeljskih srečanj z verniki v Vatikanu in so daleč od podobe mladostnega Karola Wojtyle v zgodnjih letih njegovega papeževanja, ko so mu nadeli naziv "božji atlet".

Zadnje zdravljenje v kliniki Gemelli je papeževa deveta vrnitev v bolnišnično oskrbo po vrsti, odkar je leta 1981 na Trgu svetega Petra nanj streljal turški atentator.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10