Papež Benedikt XVI. se je v Londonu s petimi žrtvami srečal na približno od 30 do 40 minut dolgem pogovoru. Tiskovni predstavnik Vatikana Federico Lombardi je povedal, da je bil papež ganjen nad povedanim in jim izrazil "globoko obžalovanje in sram".
Dejal jim je, da Cerkev "še najprej uvaja učinkovite ukrepe za zaščito mladih, da dela vse, kar je v njeni moči, da bi preiskala obtožbe in sodelovala s civilnimi oblastmi, da bi pred roko pravice prišli duhovniki, ki so obtoženi teh nezaslišanih zločinov".
Molil je tudi, "da bi vse žrtve zlorab lahko začutile ozdravljenje, predvsem pa bile sposobne preseči svoje sedanje in preteklo gorje z vedrino in upanjem v boljšo prihodnost".
Še pred tem so poznavalci Vatikana napovedovali, da bi se papež danes lahko srečal z žrtvami spolnih zlorab, tako kot je to storil že med obiski na Malti, v ZDA in Avstraliji. V skupinah žrtev zlorab so ob tem izrazili nezadovoljstvo, ker se papež ne bo srečal z njihovimi predstavniki, temveč le z nekaj izbranimi posamezniki.
Pred tem je v pridigi med mašo v katoliški Westminstrski katedrali papež izrazil globoko obžalovanje zaradi izjemnega trpljenja zlorabljenih otrok s strani katoliških duhovnikov. Izrazil je tudi upanje, da bo ta kritika prispevala k ozdravljenju žrtev in "očiščenju Cerkve".
Kljub temu se je pri Hyde Parku na največjih protestih proti obisku papeža zbralo več tisoč ljudi. Po podatkih policije naj bi jih bilo med dva in tri tisoč, organizatorji pa trdijo, da se jih je zbralo deset tisoč.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.