Na srečanju, ki bo potekalo za zaprtimi vrati, naj bi razpravljali o izrednih ukrepih za zagotovitev varnosti ruskih državljanov in za boj proti terorizmu.
Na seji, ki so jo začeli z minuto molka v spomin na žrtve napada v šoli v Beslanu, so navzoči tudi vodja varnostnih sil ruske obveščevalne službe FSB Nikolaj Patrušev, ruski generalni tožilec Vladimir Ustinov ter notranji minister Rašid Nurgaljev. Kot je zatrdil Ustinov, preiskovalna komisija sveta federacije "razpolaga z vsemi potrebnimi dokumenti", s katerimi naj bi razjasnili vzroke in okoliščine zajetja talcev v Beslanu. Po njegovih besedah bo raziskava "maksimalno odprta".
Komisija za preiskavo drame v Beslanu
Oba domova parlamenta, ki sta naklonjena predsedniku Vladimirju Putinu, razmišljata o ustanovitvi skupne parlamentarne komisije za raziskavo okoliščin drame v Beslanu. Svet federacije naj bi to vprašanje obravnaval danes. Putin je 7. septembra zavrnil javno raziskavo o okoliščinah tragičnega dogodka, tri dni zatem pa je privolil v oblikovanje parlamentarne preiskovalne komisije.
Po pisanju nedeljskih izdaj ruskih časnikov, ki se sklicujejo na navedbe učiteljev šole v Beslanu, naj bi bilo v šoli zajetih skupno 1326 ljudi, kar je precej več kot po doslej znanih uradnih podatkih. Kot piše dnevnik Izvestija, so učitelji s predstavniki organizacije, ki v sodelovanju z Združenimi narodi skrbi za vprašanje beguncev, pregledali uradne popise učencev iz šole št. 1, nato pa so se skušali spomniti, ali so učenci prišli v šolo 1. septembra, ko je trideset teroristov vdrlo v šolo in talce nagnalo v telovadnico šole. Število talcev uradno ni znano, generalni tožilec Ustinov pa je pred dnevi v nekem pogovoru navedel, da je bilo ugrabljenih "več kot 1156 ljudi".
Nagrada za informacije o ugrabiteljih
Rusija je za informacije, ki bi pripeljale do aretacije dveh čečenskih voditeljev, Aslana Mashadova in Šamila Basajeva, ponudila nagrado 300 milijonov rubljev oziroma 10 milijonov dolarjev.
Ruske varnostne službe si želijo kakršnihkoli informacij, ki bi pomagale pri "nevtralizaciji" obeh voditeljev po krvavi drami v šoli v Beslanu.
Odločni v boj proti terorizmu
Načelnik generalštaba ruskih oboroženih sil, general Juri Balujevski, je napovedal, da bo Moskva izvajala "preventivne" napade po vsem svetu, da bi uničila teroriste. Hkrati pa dodal, da ne bodo uporabili jedrskega orožja.
"Ukrepali bomo v najzgodnejših fazah, da bi bi lahko uničili baze teroristov ne glede na to, kje so. Kakšne bodo te akcije, pa se bomo odločili v skladu z okoliščinami," je dejal general Balujevski. Sporočili vojaškega vrha in varnostnih služb pa kažeta, da se je rusko državno vodstvo odločilo za vojaški in ne politični odziv na tragedijo v Severni Osetiji. Ruske oblasti Aslana Mashadova in Šamila Basajeva iščejo že nekaj let, saj jima pripisujejo odgovornost za številne napade v Rusiji.