Po analizi podatkov za leto 2016 se že kažejo prvi rezultati. Evropski strokovnjaki s C3S (Copernicus Climate Change Service) so potrdili, da je padel nov rekord, in sicer je bilo leto 2016 še bolj toplo kot 2015, in sicer za skoraj 0,2 stopinje Celzija. Poprečna temperatura je znašala 14,8 stopinje Celzija in od dolgoletnega povprečja odstopa že 1,3 stopinje Celzija.
Pavza pri dvigovanju globalnih temperatur? Najnovejše študije kažejo, da ta ne obstaja
Številni raziskovalci so podprli ugotovitve, da se je globalno segrevanje v prvih 15 letih tega stoletja nekoliko upočasnilo. Spet drugi so bili močno proti in ti so zdaj dobili novo potrditev v študiji, objavljeni v reviji Science Advances. Študija poudarja, da so znanstveniki podcenili temperature oceanov v zadnjih dveh desetletjih. Z novimi oziroma popravljenimi podatki so prikazali, da pavze v dvigovanju temperatur med leti 1998 in 2014 ni bilo, navaja britanski BBC.
Ideja o pavzi globalnega segrevanja ozračja je v zadnjih letih dobila številne podpornike, saj je med drugim tudi Mednarodni panel o klimatskih spremembah leta 2013 dejal, da globalne temperature na kopnem ''kažejo precej nižjo rast v zadnjih 15 letih kot pa v zadnjih od 30 do 60 letih''.
A te ugotovitve so pod vprašaj postavljale številne študije, ki jih je opravil ameriška nacionalna administracija za oceane in atmosfero (NOAA). Trdili so, da so v klimatskih modelih premalo upoštevane temperature oceanov. Avtorji najnovejše študije, kot piše BBC, so pojasnili, da so boje v oceanih merile nekoliko nižje temperature kot starejši sistemi za merjenje temperatur voda na ladjah. Prav slednje so bile podlage za večino podatkov, a podatki boj so bolj natančni.
Tako nove analize podatkov iz boj in satelitov kažejo, da temperature oceanov vztrajno rastejo od 90 let prejšnjega stoletja. S popravki podatkov so sklenili, da so se od leta 2000 oceani v desetletju segreli za 0,12 stopinje Celzija, kar je skoraj dvakrat več od prejšnjih ocen, ko so menili, da so se oceani segreli za 0,07 stopinje.
In rezultat? Avtorji študije trdijo, da se stopnje segrevanja v prvih 15 letih 21. stoletja praktično ne razlikujejo od stopenj segrevanja med leti 1950-99, torej od obdobja, ko opažamo očitno segrevanje zaradi izpustov CO2, ki so posledica človekovega delovanja.
Kritiki niso navdušeni
BBC nadaljuje, da skeptiki seveda niso navdušeni nad najnovejšimi ugotovitvami. A na drugi strani se znanstveniki, delujoči na tem področju, strinjajo, da so se napačne temperature svetovnih morij zgodile, ker so skušali sestaviti meritve z ladij in boj.
Zeke Hausfather, glavni avtor raziskave, je pojasnil, da so s kolegi sestavili tri različne sete podatkov iz treh različnih virov podatkov, da jih torej niso mešali med seboj. In ti podatki se ujemajo z novimi podatki, s katerimi je postregel NOAA.
Kevin Cowtan iz univerze York je za BBC pojasnil, da so bili sprva skeptični do rezultatov NOAA, ker so kazali hitrejše segrevanje, a z drugačnimi metodami in podatki so potrdili, da so ugotovitve prave. Novi podatki japonske meteorološke agencije se prav tako ujemajo, je dodal.
Študije bodo le težko utišale skeptike, a podatki kažejo, da se stopnje segrevanja ne razlikujejo od stopenj, ki smo jih videli od 50 ali 70 let prejšnjega stoletja, so zaključili pri britanskem mediju.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.