Tujina

Pet aretiranih za napade v Madridu

Madrid/New York, 13. 03. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Španska policija je aretirala tri Maročane in dva Indijca, osumljene vpletenosti v bombne napade v Madridu, v katerih je življenje izgubilo 200 ljudi.

Na protestih za mir se je zbrala četrtina vsega prebivalstva Španije (Foto: Reuters)
Na protestih za mir se je zbrala četrtina vsega prebivalstva Španije (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Maroko je sporočil, da bo v nedeljo v Španijo poslal skupino strokovnjakov za varnost, ki naj bi pomagali pri identifikaciji maroških državljanov.

Španski minister za notranje zadeve Angel Acebes je potrdil, da je španska policija v Madridu aretirala pet oseb, ki naj bi bile vpletene v četrtkove bombne napade. Pridržane osebe naj bi sodelovale pri prodaji in ponarejanju mobilnega telefona, ki ga je policija našla v nahrbtniku z bombo, ki ni eksplodirala, je pojasnil Acebes. Omenjeni telefon naj bi bil neke vrste detonator. Policija prav tako zaslišuje dva Španca indijskega porekla ter preiskuje nekaj stavb in stanovanj v Madridu. "Gre za odprto operacijo, ki se je šele začela," je opozoril Acebes ter dodal, da naj bi bili aretiranci povezani z maroškimi skrajneži, kar pa še ni uradno potrjeno. Španske obveščevalne službe verjamejo, da je 99-odstotna možnost, da za četrtkovimi napadi stojijo islamski skrajneži in ne ETA, kot so sprva trdile španske oblasti.

Prav ta trditev pa bi po mnenju poznavalcev utegnila močno vplivati na izide jutrišnjih volitev v Španiji.

Demonstracije proti vladi in prikrivanju informacij (Foto: Reuters)
Demonstracije proti vladi in prikrivanju informacij (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Pred poslopjem vladajoče španske ljudske stranke v Madridu se je zvečer zbralo okoli pet tisoč ljudi, ki vlado obtožujejo, da javnosti prikriva podatke v zvezi s preiskavo četrtkovih napadov.

Vlada zavajala javnost?

Španska vlada naj bi, kot poroča španski dnevnik El Pais, svojim veleposlanikom le nekaj ur po napadih v Madridu poslala okrožnico, v kateri jim naroča, da razširijo informacije, da za napadi stoji baskovska separatistična organizacija ETA. "Izkoristiti morate vsako priložnost, da potrdite, da je za brutalne napade odgovorna ETA, ter s tem razpršite dvome, ki bi jih želele promovirati zainteresirane strani", je v dokumentu, namenjenem veleposlanikom, zapisala španska zunanja ministrica Ana Palacio. Španske oblasti se na pisanje omenjenega dnevnika še niso odzvale, vendar pa se kljub temu pojavlja vse več informacij, ki nasprotujejo trditvam, da za napadi stojijo pripadniki Ete.

V Španiji so danes pokopali prve žrtve, izsledki obdukcij pa niso prinesli dokazov o tem, da naj bi šlo za samomorilske napade.

Baskovski separatisti so sicer včeraj zanikali vpletenost v napade, odgovornost pa je že v četrtek v imenu Al Kaide prevzela teroristična skupina Brigade Abu Hafs al Masri, vendar avtentičnost sporočila še ni potrjena.

Tudi sama preiskava naj bi se vse bolj oddaljevala od Ete. Medtem ko preiskovalci iščejo tri mladeniče s smučarskimi maskami, ki naj bi jih priče videle v bližini sumljivega vozila, je nek španski radio, ki se sklicuje na obveščevalne službe, poročal, da za napadi stojijo islamski skrajneži. Norveški preiskovalci pa naj bi prek interneta prišli do dokumentov, v katerih je kot verjetna tarča terorističnih napadov, predvsem zaradi podpore ZDA, prav Španija.

V Madridu so pokopali prve žrtve (Foto:Reuters)
V Madridu so pokopali prve žrtve (Foto:Reuters) FOTO: Reuters
Če bi sledi vodile k Al Kaidi, bi se utegnilo špansko javno mnenje obrniti proti odločitvi premiera Aznarja, ki je podprl ameriški vojaški poseg v Iraku in v državo napotil španske enote.

Eksplozije, ki so v četrtek stresle Madrid, so po zadnjih podatkih terjale 200 življenj, več kot 1500 ljudi pa je bilo ranjenih. Premier Jose Maria Aznar je kot glavnega krivca nemudoma izpostavil baskovsko Eto, vendar pa je sum kmalu padel tudi na islamske skrajneže.

Iskanje krivcev za bombne napade sicer poteka pod močnim vplivom jutrišnjih parlamentarnih volitev. Če bi bila za napade kriva ETA, bi to vladajoči ljudski strani premiera Aznarja vsekakor pomagalo pri volilnem uspehu, saj je znana po svoji "trdi roki" in nepopustljivosti pri pogajanju z baskovskimi separatisti. Ljudska stranka je namreč vseskozi odločno ukrepala proti težnjam kampanje ETA za ustanovitev neodvisne baskovske države, zavračala pogovore in prepovedala delovanje političnega krila ETA Batasuna.

Je premier Aznar namenoma zavajal javnost, da bi si nabral točke za volitve? (Foto: Reuters)
Je premier Aznar namenoma zavajal javnost, da bi si nabral točke za volitve? (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Precej manj bi bilo Aznarju v korist, če bi bila za napade odgovorna skupina, povezana z Al Kaido, ker, kot pravijo analitiki, bi si volivci napade lahko razlagali kot obliko povračilnih ukrepov za Aznarjevo podporo ameriškemu napadu na Irak.

Sumljivi moški s smučarskimi maskami

Španska policija medtem išče tri moške s smučarskimi maskami, ki naj bi po navedbah očividcev na postajo, kjer je prišlo do eksplozij, nosili nahrbtnike. Obširna policijska preiskava se je osredotočila na ukradeno dostavno vozilo, ki so ga našli nekaj ur po napadih, v njem pa je bilo sedem detonatorjev in magnetofonski posnetek verzov iz Korana v arabskem jeziku, ter na pričevanja očividcev, ki so opazili tri moške.

Protestniki so na ulicah izrazili svoj NE terorizmu (Foto: Reuters)
Protestniki so na ulicah izrazili svoj NE terorizmu (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Kot je povedal policijski predstavnik, je belo dostavno vozilo znamke renault, ki so ga našli v mestu Alcala de Henares blizu Madrida "ena od glavnih točk". Vratar, ki naj bi bil eden izmed dveh prič policije v Alcali de Henares, naj bi videl tri mlade moške, pri tem pa "je bil presenečen nad dejstvom, da so ob povsem normalnem vremenu nosili smučarske maske".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10