
Gre za 32-letnega Amarja Degmaja, je sporočila iraška policija. Neznanci so na cesti prestregli enega od treh sirskih tovornjakov, ki so se vračali v Mosul, potem ko so v Kirkuk prepeljali hrano.
Jordansko zunanje ministrstvo pa je sporočilo, da so skrajneži po dveh dneh danes v Iraku izpustili jordanskega voznika tovornjaka Turkija Samarja Halifo al Berizata, potem ko je njegovo podjetje ustreglo zahtevi ugrabiteljev in ustavilo svoje dejavnosti v Iraku. Po besedah tiskovnega predstavnika ministrstva se al Berizat trenutno nahaja na jordanskem veleposlaništvu v Bagdadu.
Ugrabili tudi Američana in Britanca
Oboroženi neznanci so v Bagdadu ugrabili dva ameriška in enega britanskega državljana, je sporočilo iraško notranje ministrstvo. Ugrabljeni so živeli v četrti, kjer je nastanjena večina zahodnih poslovnežev. Po poročilu notranjega ministrstva naj bi bili ugrabljeni civilisti, vendar to še ni potrjeno. Prva poročila so sicer poročala, da so bili vsi trije ugrabljeni britanski državljani. Sicer pa se drama s talci v Iraku nadaljuje. Zaradi dveh ugrabljenih Italijank je v Kuvajt dopotoval italijanski zunanji minister Frattini, francoski notranji minister de Villepin pa je izjavil, da sta ugrabljena francoska novinarja še živa.

Eksplozija pred restavracijo
V iraški prestolnici Bagdad sta danes odjeknili dve eksploziji. Prvo eksplozivno telo je, po pojasnilu predstavnika iraškega notranjega ministrstva, eksplodiralo za neko restavracijo. Pri tem je bilo ubitih več ljudi, navaja arabska televizijska mreža Al Džazira, iraško notranje ministrstvo pa o morebitnih žrtvah še nima podatkov. Prav tako še niso znane podrobnosti o drugi eksploziji.
ZN: Vojna je ilegalna

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je v sredo dejal, da zavezniški napad na Irak ni bil v skladu z določili Varnostnega sveta in ustanovno listino Združenih narodov. Generalni sekretar ZN meni, da bi pred začetkom zavezniškega napada na Irak Varnostni svet moral sprejeti resolucijo. Varnostni svet je sicer posvaril Irak pred posledicami, če se ne bo podredil zahtevam ZN, vendar, kot je poudaril Annan, so le Združeni narodi tisti, ki bi lahko določili, kakšne bodo posledice iraške 'neposlušnosti'.
"Upam, da še dolgo ne bomo videli nove operacije, kot je bila ta v Iraku – brez odobritve ZN in brez široke mednarodne podpore," je dejal Annan.
Annan je tudi poudaril, da volitve, načrtovane za januarja prihodnje leto ne bodo mogle biti verodostojne, če se bodo sedanji nemiri v Iraku nadaljevali.
Avstralija in Velika Britanija: vojna je legalna!
Na besede generalnega sekretarja se je odzvalo britansko zunanje ministrstvo. Predstavnica ministrstva je dejala, da je britanski generalni tožilec v času pred operacijo označil vladno odločitev za uporabo sile proti Iraku za legalno. Tudi avstralski premier John Howard je dejal, da je odločitev, da se Avstralija pridruži zaveznikom v vojni proti Iraku, bila povsem legalna.
Prezgodaj za preložitev volitev

Iraški predsednik Gazi al Javer je med obiskom v Haagu dejal, da bi bilo preuranjeno govoriti o tem, da bi preložili iraške volitve, predvidene za januarja prihodnje leto, kot je ocenil generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan.
Al Javer se je izognil odgovoru na vprašanje v zvezi z Annanovim mnenjem, da je bilo vojaško posredovanje v Iraku pod vodstvom ZDA nezakonito. "ZN so pripravili zasedbo Iraka na podlagi resolucije 1483. Ne morem govoriti v imenu generalnega sekretarja. Gre za spoštovanja vrednega moža. Menim, da bi v zvezi s tem morali vprašati njega," je še dejal al Javer.
Napoved črne prihodnosti za Irak

Zaupno poročilo o Iraku, ki so ga obveščevalne službe pripravile za ameriškega predsednika Busha, Iraku napoveduje 'črno prihodnost'.
Kot piše ameriški dnevnik New York Times, napoved, ki so jo pripravili konec julija, poudarja tri možnosti za dogajanje v Iraku do konca leta 2005, najslabši scenarij pa napoveduje izbruh državljanske vojne, je povedal predstavnik ameriške vlade, najbolj ugoden pa predvideva šibko politično, gospodarsko in varnostno stanje. "Dokument je precej pesimističen," je dejal predstavnik vlade o dokumentu, dolgem okoli 50 strani.

Kot poudarjajo nekateri ameriški uradniki, je pesimizem v poročilu v nasprotju z zadnjimi izjavami predstavnikov Busheve administracije, ki vztrajno trdijo, da je v Iraku opazen napredek. Predstavnik Bele hiše, Scott McClellan je v komentarju obveščevalne ocene dejal, da je povsem normalno, da obstajajo pesimisti. "Vendar iraško vodstvo in iraško ljudstvo dokazujejo, da nimajo prav, saj so odločeni imeti svobodno in miroljubno državo," je dejal Mc Clellan. Predstavnik Cie medtem obveščevalne ocene ni hotel komentirati.
Obveščevalno oceno o prihodnosti Iraka, prvo po oktobru 2002, je izdelal ameriški Nacionalni svet za obvešečevalno dejavnost (NIC), odobril pa ga je odbor za obveščevalno dejavnost v tujini, ki ga vodi John E. McLaughlin, vršilec dolžnosti direktorja Cie.