Novico o prekinitvi gradnje je v petek zvečer sporočil izvršni odbor Organizacije za energetski razvoj Korejskega polotoka s sedežem v New Yorku, ki ga tvorijo ZDA, Evropska unija, Japonska in Južna Koreja. ZDA in Severna Koreja sta se leta 1994 dogovorili, da bo Pjongjang prenehal z delom na jedrskem reaktorju, s katerim bi lahko proizvedli material za izdelavo jedrske bombe, v zameno pa bi dobil dva lahkovodna reaktorja za proizvodnjo električne energije. Toda mednarodni konzorcij je izvajanje te pogodbe sedaj prekinil.
Potem ko je ameriški predsednik Bush Severno Korejo leta 2001 skupaj z Irakom in Iranom označil za silo na "osi zla", so se začeli odnosi med državama zapletati, Pjongjang pa že skoraj leto dni trdi, da ima na voljo dovolj materiala za izdelavo jedrske bombe. Mednarodni strokovnjaki celo sumijo, da ima Severna Koreja morda že dve jedrski bombi.
Ne glede na odločitev, da bo gradnja dveh reaktorjev, ki bi morala biti končana do leta 2007, le začasno prekinjena, pa Washington trdi, da lahko Pjongjang na 4,6 milijarde dolarjev vredna reaktorja kar pozabi. Iz State Departmenta so v petek sporočili, da je ameriško stališče takšno, da za reaktorja ni več nobene prihodnosti. Severna Koreja je sporazum iz leta 1994 sprejela s figo v žepu in si po mnenju Washingtona ne zasluži več zaupanja.