To je sporočila severnokorejska uradna tiskovna agencija KCNA. V objavi je tudi zapisano, da ima ameriška vlada dvojna merila, kar kaže tudi to, da Washington ni kaznoval Južne Koreje, čeprav je ta izvajala poskuse z jedrskim materialom. Ker je novico objavila tiskovna agencija, je pričakovati, da bo Pjongjang pravo naravo vesti razkril preko diplomatskih kanalov.
Združene države, Južna Koreja, Kitajska, Japonska in Rusija so na šest stranskih pogajanjih neuspešno poskušale prepričati Severno Korejo naj se odreče jedrskim ambicijam v zameno za varnostna zagotovila in pomoč pri preskrbi z energijo.
"Severno Korejo jezi, da so ZDA doslej zatiskale oči pred skrivnimi jedrskimi raziskavami svojih zaveznikov pod svojim jedrskim dežnikom, hkrati pa pritiskala na LR Korejo, naj se v celoti odreče jedrski energiji," piše agencija KCNA, ki ponavlja, da so ameriške obtožbe Severne Koreje, češ da skrivaj poskuša obogatiti uran, brez vsake osnove.
Severnokorejska jedrska kriza se je začela pred slabimi dvemi leti, ko je Washington sporočil, da Pjongjang izvaja poskuse z obogatenim uranom.
Južna Koreja pa je pred nedavnim sporočila, da se njeni znanstveniki brez vednosti vlade leta 1982 in 2000 uspeli obogatiti majhne količine urana in plutonija. Iz diplomatskih virov pa se je izvedelo, da je bila dosežena čistost urana blizu tisti, ki je potrebna za izdelavo jedrske bombe. Seul poudarja, da so obogatitev izvedli ambiciozni znanstveniki, ki se niso zavedali političnih posledic svojih dejanj. Kljub temu je novica otežila že tako težavne poskuse, da bi Seveno Korejo prepričali k opustitvi programa razvoja jedrskega orožja. Severna Koreja je pred kratkim sporočila, da bo omenjene poskuse njena južna soseda morala podrobno razložiti, pred začetkom noviega kroga pogajanj.