Severnokorejske oblasti so štiri dni po eksploziji vlaka v severnokorejskem Rjonghonu, v kateri je umrlo najmanj 161 ljudi, 1300 pa jih je bilo ranjenih, privolile, da bodo sprejele tudi južnokorejsko humanitarno pomoč žrtvam železniške nesreče, vendar le pod pogojem, da bodo sredstva iz Južne Koreje pripeljali po morski poti in ne po kopnem. Na kopnem ju loči meja, ki velja za najbolj zastraženo na svetu, saj naj bi jo varovalo več kot 1,5 milijona vojakov.
Moon Won Il, tiskovni predstavnik južnokorejskega Rdečega križa, je dejal, da Pjongjang ni pojasnil svoje odločitve. Kot je dodal Moon, bi pomoč po kopenski poti potovala štiri ure, po morju pa najmanj dva dni. Južnokorejske oblasti so že večkrat ponovile, da je ključnega pomena, da pomoč čim hitreje pride do prebivalcev. Seul je Pjongjangu za pomoč žrtvam nesreče med drugim ponudil napotitev več ekip zdravnikov ter ladjo, preurejeno v bolnišnico. Po navedbah Rdečega križa se Severna Koreja spopada s pomanjkanjem sodobne opreme in zdravil za oskrbo ponesrečencev, predvsem antibiotikov, pa tudi hrane.
V Rjonghon, ki šteje od 30.000 do 40.000 prebivalcev, je prispela prva humanitarna pomoč. V mestu, ki je bilo v nesreči delno porušeno, so tako v nedeljo dobili pomoč v hrani, ki je prispela s sosednje Kitajske, danes pa so pripeljali tudi gradbeni material, hrano in zdravila, ki jih je prizadetim prebivalcem namenila severnokorejska vlada. Po ocenah Rdečega križa je bilo v eksploziji popolnoma uničenih 2000 domov, 40 odstotkov mestne infrastrukture, mesto pa je po nesreči ostalo brez električne energije.
Po eksploziji je Severna Koreja uradno prosila mednarodno skupnost za pomoč. Pripravljenost so izrazile številne države, vendar pa humanitarne organizacije zaradi pomanjkanja natančnih informacij o dejanskih potrebah po hrani, zdravilih, gradbenem materialu in drugih sredstvih ne morejo oceniti, kaj poslati na prizadeto območje.
Nesreča naj bi bila povzročena iz malomarnosti, ko je prišlo do električnega stika med preklapljanjem vagona z amonijevim nitratom in vagonom cisterno. Do incidenta je prišlo na stranskem tiru v bližini rezervoarja za nafto na železniški postaji v mestu Rjonghon. V mestu Rjonghon so leta 1998 odkrili nahajališča nafte in zgradili rezervoarje za nafto.