Tujina

Pjongjang privolil v sodelovanje

Seul, 24. 01. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Severna Koreja je privolila v aktivno sodelovanje z Južno Korejo pri mirnem reševanju jedrske krize na Korejskem polotoku. Po večdnevnih pogovorih sta se strani dogovorili za nov krog pogovorov, ki bo aprila v Pjongjangu.

Glavni severnokorejski pogajalec Kim Ryong Song je ob sklepu štiridnevnih pogovorov, ki so bili namenjeni izboljšanju odnosov med Pjongjangom in Seulom, po izrazil zadovoljstvo z doseženimi dogovori. To je bil sicer drugi krog pogovorov med Korejama na vladni ravni, potem ko je Severna Koreja oktobra priznala obstoj svojega jedrskega programa.

Južnokorejski vojaki med vojaško vajo (Foto: POP TV)
Južnokorejski vojaki med vojaško vajo (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Dogovor o mirnem reševanju jedrske krize ne vsebuje nobenih konkretnih obvez s severnokorejske strani, za kar si je sicer prizadeval Seul. Ta je skušal doseči, da bi Pjongjang privolil v takojšnjo ustavitev jedrskega programa. Kot je pojasnila južnokorejska stran, so nad tem razočarani, dodali pa so, da je dogovor pomemben in da so severni sosedi prenesli zaskrbljenost vsega sveta zaradi jedrske krize. Že v naslednjih dneh bo odposlanec južnokorejskega predsednika Lim Dong-Won odpotoval v Pjongjang na pogovore o severnokorejskem jedrskem programu.

Severna Koreja: Pisna obljuba o nenapadanju ne bo dovolj

Visoki predstavnik severnokorejskega zunanjega ministrstva pa je danes dejal, da pisna obljuba ameriškega predsednika Georgea Busha, da ne bo zasedel Severne Koreje, za njegovo državo ne bi bila dovolj, saj Pjongjang zahteva sklenitev sporazuma o nenapadanju.

ZDA so že pred časom izključile možnost podpisa sporazuma o nenapadanju, pomočnik državnega seketarja Richard Armitage pa je prejšnji teden dejal, da bi lahko Washington dal Severni Koreji zagotovilo o nenapadanju v obliki pisma ali uradne izjave, če bi se Pjongjang odpovedal svojemu jedrskemu programu.

Rusija: Prezgodaj, da bi o Severni Koreji razpravljal VS

Rusija meni, da je še prezgodaj, da bi o severnokorejskem vprašanju razpravljal Varnostni svet ZN, je dejal pomočnik ruskega zunanjega ministra Aleksander Losjukov. Pojasnil je, da bi Pjongjang to razumel kot obliko pritiska, morebitno grožnjo s sankcijami pa kot vojno napoved.

Losjukov, ki je bil v začetku tedna kot prvi visoki tuji predstavnik po začetku krize v Pjongjangu, kjer se je sestal s severnokorejskim voditeljem Kim Jong-Ilom, je povedal, da Severna Koreja odločno nasprotuje internacionalizaciji problema. Dejal je tudi, da mu je severnokorejska stran zatrdila, da ne razvija jedrskega orožja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10