Tujina

Pjongjang samo za pogajanja z ZDA

Pjongjang/Seul/Tokio/Washington, 19. 01. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Pjongjang je zavrnil prizadevanja OZN za rešitev severnokorejske jedrske krize, ker je mogoče krizo rešiti le z neposrednimi pogajanji z ZDA. Ruski predstavnik pa je Severni Koreji predstavil načrt za rešitev krize, o katerem se mora Pjongjang odločiti do ponedeljka.

Roh Moo Hyun se je srečal z ameriškim odposlancem Kellyem
Roh Moo Hyun se je srečal z ameriškim odposlancem Kellyem FOTO: Reuters

Novoizvoljeni južnokorejski predsednik Roh Moo-Hyun pa je sporočil, da so se ZDA še decembra odločale o napadu na Severno Korejo. V soboto v nekem televizijskem pogovoru v Seulu dejal, da so ameriške oblasti v času predsedniških volitev v Južni Koreji decembra, še preden so se odločile za diplomatsko rešitev krize zaradi severnokorejskega jedrskega programa, med drugim razpravljale o možnosti napada na Severno Korejo.

Dejal je, da je nameraval preprečiti napad na Severno Korejo, ne glede na razhajanja, do katerih bi lahko prišlo med njim in ZDA, vendar se je stališče ZDA na srečo začelo nagibati k miroljubni rešitvi krize.

Obenem je dodal, da je pripravljen na odkrite pogovore s severnokorejskimi predstavniki na ministrski ravni, predvidenimi za prihodnji teden med obema Korejama. Severna Koreja pa bi lahko opustila jedrski program v zameno za jamstvo nenapadanja in ekonomsko pomoč, je ponovil južnokorejski predsednik, ki bo 25. februarja nasledil sedanjega predsednika Kim Dae Junga.

V južnokorejski prestolnici Seul pa je okoli 30.000 kristjanov ponovno molilo za mir. Ti so od ameriških vojaških sil zahtevali, naj zaradi obrambe države ostanejo v Južni Koreji, medtem ko so od Severne Koreje zahtevali odpoved jedrskemu programu. Molitev za mir je sicer organizirala zveza krščanskih organizacij, ki je opozorila, da bi lahko naraslo protiameriško vzdušje povzročilo umik 37.000 ameriških vojakov iz Južne Koreje.

Kot pravi Rumsfeld, je napad na Severno Korejo izključen
Kot pravi Rumsfeld, je napad na Severno Korejo izključen FOTO: Reuters

Rumsfeld: napad izključen

ZDA imajo glede severnokorejske jedrske krize odprte še vse možnosti, pri čemer pa je ameriški predsednik George Bush izključil vojaško posredovanje, je o morebitni uporabi sile proti Pjongjangu za ameriško televizijo FoxNews dejal ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld.

Pjongjang nenaklonjen internacionalizaciji krize

Nekaj predstavnikov ZDA pa je sporočilo, da so pripravljeni na dialog, če bi bil Pjongajng pripravljen ukiniti jedrski program. Pripravljeni so tudi na pisna zagotovila ter finančno in gospodarsko sodelovanje, niso pa pripravljeni na sklenitev pakta o nenapadanju.

Severnokorejske oblasti so tudi ruskemu odposlancu Aleksandru Losjukovu, ki se mudi na obisku v Pjongjangu, dale vedeti, da niso naklonjene mednarodnemu posredovanju za rešitev jedrske krize in da bi to vprašanje morala rešiti Pjongjang in Washington. Namestnik severnokorejskega zunanjega ministra Kang Sok-Ju je ruskemu kolegu Losjukovu dejal, da severnokorejskega vprašanja ne bi smeli prenesti na mednarodno raven. Namestnik ruskega zunanjega ministra Aleksander Losjukov je severnokorejskim oblastem predal načrt za razrešitev nastale krize. Gre za t.i. načrt v paketu, ki naj bi zahteval varnostna zagotovila Severne Koreje na eni strani in obnovitev gospodarske pomoči tej državi na drugi, hkrati pa naj bi Pjongjang sprejel zavezo, da naj bi Korejski polotok ostal območje brez jedrskega orožja. Odgovor Pjongjanga Losjukov pričakuje v ponedeljek.

Losjukov je ob tem poudaril, da so bili pogovori zelo aktivni in vsebinski, potekali pa so v zelo toplem in prijateljskem ozračju. Losjukov se je v Pjongjangu sestal z namestnikom severnokorejskega premiera Jo Chang Dokom, predsednikom severnokorejske narodne skupščine Choe Tae Bokom in namestnikom zunanjega ministra Kun Sun Unom.

Losjukov je prispel v Pjongjang kot odposlanec ruskega predsednika Vladimirja Putina, da bi pripomogel k diplomatski rešitvi med Severno Korejo in ZDA.

Japonska se strinja z ZDA

Kot poročajo japonski mediji, Japonska podpira prizadevanja ZDA za rešitev krize s Severno Korejo, vključno s tehtanjem Washingtona o možnosti pisnega zagotovila o nenepadanju. Pomočnik ameriškega državnega sekretarja James Kelly je na enodnevnem obisku v Tokiu japonski zunanji ministrici Yoriko Kawaguči pojasnil stališča ZDA. Kawagučijeva in Kelly sta še poudarila, da bosta državi pri reševanju severnokorejske krize še naprej tesno sodelovali tako z Južno Korejo kot tudi s Kitajsko in Rusijo.

Pomočnik ameriškega državnega sekretarja Richard Armitage je v petek zavrnil možnost, da bi ZDA s Severno Korejo podpisale pogodbo o nenapadanju, obenem pa dejal, da bi bil Washington pripravljen Pjongjangu ob predpostavki odpovedi jedrskemu programu, dati pisno izjavo, s katero bi jamčil, da ZDA ne bodo napadle Severne Koreje. Po njegovem mnenju namreč ni možnosti, da bi ameriški kongres o tem sprejel formalno pogodbo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10