Tujina

Pjongjang spet zagrozil

Washington/Seul/Moskva, 12. 01. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Severna Koreja je ponovila grožnje, da se bo branila, če bodo zaradi odstopa od sporazuma o neširjenju jedrskega orožja uvedli sankcije. ZDA bodo spremenili v "morje ognja", če bodo ogrozili njeno suverenost. Ruski zunanji minister Igor Ivanov pa je pripravil "paket rešitev" za pomiritev krize na Korejskem polotoku.

"Če bodo ZDA in njihovi privrženci Severno Korejo zaradi njenega odstopa od NPT izzivali s pritiski in sankcijami, bo Severna Koreja odgovorila s še tršimi samoobrambnimi ukrepi," je v uvodniku zapisal časnik vladajoče delavske stranke Rodong Sinmun. "Noben sovražnik, pa če je še tako dober, ne more biti varen pred orožjem Severne Koreje," še opozarja časnik.

Madeleine Albright, predhodnica Colina Powella, pravi, da ne razume zunanje politike aktualne ameriške administracije
Madeleine Albright, predhodnica Colina Powella, pravi, da ne razume zunanje politike aktualne ameriške administracije FOTO: Reuters

Nekdanja ameriška državna sekretarka Madeleine Albright pa je v pogovoru za nemško revijo Focus kritizirala politiko ameriškega predsednika Georgea Busha do Severne Koreje in Iraka. "Vemo, da ima Severna Koreja brezobzirnega diktatorja, jedrski potencial in milijonsko vojsko. Na drugi strani pa ne vemo, kaj ima Sadam Husein," je menila Albrightova, ki po lastnih navedbah ne razume, zakaj se želijo ZDA prav zdaj ukvarjati s spremembo režima v Bagdadu.

Rusija je pripravila paket rešitev

Tiskovni predstavnik ruskega zunanjega ministrstva Aleksander Jakovenko je sporočil, da ruski diplomati navezujejo stik z vladami vseh držav, ki sodelujejo pri poskusu rešitve severnokorejskega vprašanja, da bi jih prepričala, naj preučijo podrobnosti "paketa rešitev" za severnokorejsko vprašanje, ki ga je predlagal ruski zunanji minister Igor Ivanov.

Rusija je pripravila paket pomirjanja razmer na Korejskem polotoku v več korakih
Rusija je pripravila paket pomirjanja razmer na Korejskem polotoku v več korakih FOTO: Reuters

Načrt med drugim predvideva zagotovitev "brezjedrskega" statusa Korejskega polotoka, strogo spoštovanje NPT in spoštovanje obveznosti iz drugih mednarodnih sporazumov.

Drugi del načrta predvideva konstruktiven dvostranski in večstranski dialog vseh zainteresiranih strani, katerega cilj je Severni Koreji podati zagotovila o varnosti. Na tretjem mestu ruskega načrta pa je obnovitev humanitarnih in gospodarskih programov, ki so nekdaj delovali na Korejskem polotok, je povedal Jakovenko.

Koizumi: Severna Koreja mora čimprej spremeniti odločitev

Severna Koreja bi morala čimprej umakniti svojo odločitev, da odstopa od sporazuma o neširjenju jedrskega orožja, je v Habarovsku na ruskem daljnem vzhodu izjavil japonski premier Džuničiro Koizumi, ki končuje obisk v Rusiji. Pri tem je še povedal, da sta se z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom strinjala, da je potrebno severnokorejsko vprašanje rešiti po mirni poti, kar bi koristilo predvsem Pjongjangu.

Rusija in Japonska delita stališče, da je potrbno zaplet rešiti po mirni poti, je dejal japonski premier Koizumi
Rusija in Japonska delita stališče, da je potrbno zaplet rešiti po mirni poti, je dejal japonski premier Koizumi FOTO: Reuters

Koizumi je tudi izjavil, da je Japonska naklonjena skupnim prizadevanjem z Rusijo za diplomatsko rešitev severnokorejskega vprašanja. Po njegovem mnenju namreč nekateri ruski predstavniki dobro poznajo Severno Korejo. Vrata za pogajanja so vedno odprta, je še povedal Koizumi in izrazil upanje, da bo Severna Koreja rešila vprašanja, ki skrbijo mednarodno skupnost in se vrnila k svetovni družini narodov.

Koizumi je tudi dejal, da bo razvoj odnosov med Japonsko in ruskim daljnim vzhodom omogočil zagotovitev stabilnosti na celotnem območju severovzhodne Azije. Povedal, je tudi, da je imel med uradnim obiskom v Rusijo "plodne pogovore" s Putinom in ruskimi vladnimi predstavniki, kar bo dalo nov zagon odnosom med državama.

Južna Koreja želi biti posrednik

Južnokorejski predsednik Kim Dae Jung, ki ga bo Roh na položaju nasledil 25. februarja, je odredil pospešitev diplomatskih prizadevanj za pomiritev krize. Kot je povedal njegov svetovalec za varnost Yim Sung Joon, Južna Koreja upa, da bo lahko spričo naraščajočih napetosti med Washingtonom in Pjongjangom prevzela vlogo posrednika. Yim se je sicer ravnokar vrnil s pogovorov v ZDA in na Japonskem.

Pomočnik ameriškega zunanjega ministra se je zopet odpravil na turnejo
Pomočnik ameriškega zunanjega ministra se je zopet odpravil na turnejo FOTO: Reuters

V južnokorejsko prestolnico Seul pa je pripotoval odposlanec ameriške vlade James Kelly, ki naj bi se s predstavniki Južne Koreje pogovarjal o naraščajoči krizi, ki jo je povzročil severnokorejski jedrski program. Pomočnik ameriškega državnega sekretarja naj bi se v ponedeljek pogovarjal z novoizvoljenim južnokorejskim predsednikom Rohom Moo-Hyunom in predstavniki južnokorejske vlade. Ob prihodu v Seul je Kelly izjavil, da se nadeja "dobrih pogovorov". V torek bo odpotoval na Kitajsko, nato pa naj bi obiskal tudi Singapur, Indonezijo in Japonsko.

Richardsonu so zagotovili, da ne razvijajo jedrskega orožja

Severnokorejski predstavniki pa so ameriškemu sogovorniku, guvernerju ameriške zvezne države Nova Mehika Billu Richardsonu, zagotovili, da Severna Koreja ne bo razvijala jedrskega orožja.

Bill Richardson ima veliko izkušenj s Pjogjangom
Bill Richardson ima veliko izkušenj s Pjogjangom FOTO: Reuters

Richardson je v soboto končal tridnevne pogovore z delegacijo Severne Koreje. Demokrat Richardson se je na pobudo Severne Koreje in po dovoljenju State Departmenta v Santa Feju srečal z namestnikom veleposlanika Severne Koreje pri Združenih narodih Han Song Rjolom, ki v soboto ni zanikal Richardsonovih navedb, v kratki izjavi za javnost pa je dejal, da je nekdanji ameriški minister za energetiko in nekdanji veleposlanik pri ZN Richardson vrhunski pogajalec.

Richardson je menil, da so pogovori v Novi Mehiki malce znižali napetosti, saj so mu sogovorniki obljubili, da ne nameravajo proizvajati jedrskega orožja, prav tako pa meni, da bi se morali sedaj odpreti uradni diplomatsi kanali za pogovore med vladama.

Richardson sicer ni uradni pogajalec, saj Washington trdi, da se lahko pogovarjajo, pogajati pa se ne morejo. Kljub temu pa je bil v stalnem stiku z državnim sekretarjem Colinom Powellom.

Sicer pa sporočila iz Santa Feja nasprotujejo drugim uradnim izjavam Severne Koreje. Tako je severnokorejski veleposlanik na Kitajskem Choe Jin Suj v soboto sporočil, da bo Severna Koreja začela znova izvajati poskuse balističnih raket. Veleposlanik je dejal, da njegova država več ne more upoštevati moratorija na preizkušanje izstrelkov, ki ga je sama uvedla, ker so ZDA izničile vse sporazume. Severna Koreja je z raketnimi poskusi prenehala leta 1998, ko je pošteno prestrašila svet, še posebej pa Japonsko, preko katere je izstrelila raketo v Tihi ocean.

Mohamed El Baradei, Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA), pravi, da mora Pjongjang storiti prvi korak
Mohamed El Baradei, Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA), pravi, da mora Pjongjang storiti prvi korak FOTO: Reuters

Tudi minuli petek, ko je Severna Koreja sporočila, da odstopa od pogodbe o neširjenju jedrskega orožja, so po drugi strani iz Santa Feja prihajala sporočila, da so pogovori pozitivni, iskreni in odkriti. Mohamed El Baradej, direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo, je dejal, da mora Severna Koreja "storiti prvi korak. Ko bo to storila bo znova veliko upanja."

Medtem se je v reševanje severno korejske krize vključil tudi ruski zunanji minister Igor Ivanov. V telefonskem pogovoru je kolegom iz ZDA, Kitajske, Francije in Severne Koreje predstavil načrt kako rešiti nastalo situacijo. Podrobnosti načrta še niso znane.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij